Nikola Savić, četrnaestogodišnjak iz Banjaluke, ostvario je izuzetan uspjeh osvojivši zlatnu medalju na Svjetskom kupu iz matematike, gdje su se takmičili učesnici iz više od 80 zemalja.
Ovaj izvanredni rezultat talentovanog dječaka, koji tečno govori pet jezika, predstavlja još jedan korak na njegovom nevjerovatnom životnom putu.
Njegov talenat, nažalost, nije bio prepoznat niti adekvatno podržan u obrazovnom sistemu u njegovom rodnom gradu.
Nikolina majka, Aleksandra, za AloOnline.ba kaže da nije samo vjerovala u njegove uspjehe – ona je znala da će doći. Od prvog dana posvetila je cijeli svoj život njegovom vaspitanju i radu s njim.

„Uložila sam sav svoj život u njegovo vaspitanje od dana kada je on došao na svijet, do dana današnjeg. Koliko se uloži, toliko se i dobije. Majčinstvo je svetinja i svakoj majci treba obezbijediti da nesmetano vrši svoju ulogu, sve treba biti podređeno majci za tu njenu ulogu. Ne postoji niko na svijetu ko to može činiti bolje od majke. Majka je živa ikona svoga djeteta“, ističe naša sagovornica.
Nikola, prema njenim riječima, nije samo talentovan za matematiku – briljira u svemu čega se dotakne. Zadatke rješava brzo i bez klasičnih postupaka računanja, što su primijetili i nastavnici. Na času često izlazi na tablu da pokaže drugarima kako on dolazi do rješenja, a njegov način razmišljanja izaziva oduševljenje i kod nastavnika i učenika. To ga je i dovelo do uspjeha na svjetskom nivou. Ne misli da je njen posao univerzitetskog profesora imao ključnu ulogu u njegovom uspjehu. Podsjeća da ni Teslina majka nije bila profesor, a opet je odgojila genija. „Važno je pratiti dijete i ne sputavati ga u njegovim talentima.“ Ona vjeruje da su podrška i razumijevanje ključni.
Nikolin život na Kipru počeo je slučajno, kada su se zbog pandemije COVID-19 našli u situaciji da tamo ostanu četiri mjeseca. Iako su okolnosti bile teške, uspjeli su ih preokrenuti u svoju korist.
„Uvijek sam ga učila da, čak i kad je teško, treba gledati naprijed“, kaže njegova majka. Ta životna filozofija, vjeruje, ključ je Nikolinog optimizma i uspjeha.
Posebno se osvrnula na Nikolinu prethodnu školu i njihovo ponašanje prema njemu, što naziva neprihvatljivim. Planira se u svom naučnom radu baviti temama odgoja djece i promjena u obrazovnom sistemu, jer vjeruje da obrazovan čovjek nije samo onaj koji zna gradivo, već onaj ko ima obraz i čestitost.
Nikola s lakoćom uči jezike – govori grčki, njemački, engleski, ruski i francuski, a ima i osnovnu diplomu iz kineskog jezika, koji je učio na Konfučijevom institutu.
„Iz kineskog jezika ima položen HSK 1. Pohađao je kineski jezik na Konfučijevom institutu u Banjoj Luci, pohađao je sa odraslima, dao odlične rezultate i imao ponudu da nastavi školovanje u Kini“, kaže nam Aleksandra.

Sa samo šest godina pokazivao je interesovanje za život i djelo Nikole Tesle. Tražio je stari frižider da napravi mašinu vremena i razmišljao o Teslinim eksperimentima.
„Sa šest godina, Nikola se interesovao za život i djelo Nikole Tesle i mnogo je sretan što se i on tako zove. Tražio je od mene stari frižider, da od njega sačini mašinu vremena i dugo je pričao o tom fenomenu i planovima šta će ona značiti za čovječanstvo. Učio je sve čega se dotakao i želio da uđe u mnoge tajne Teslinih eksperimenata“, izjavila je naša sagovornica.

„Svakog dana je imao nove ideje i trebalo mi je ogromno vremena da to pratim. Nikada nisam posustala. Vodila sam ga na sve svoje konferencije i naučna usavršavanja. Na taj način mnogo je naučio. U Beču je pohađao prvi razred, zatim tokom ljeta, pet godina je pohađao „Kinder- Uni“. To je Dječiji univerzitet, gdje se djeca prvi put susreću za veoma značajnim pojmovima, upoznaju se sa anfiteatrom, univerzitetskim profesorima i smislom studiranja uopšte“, kaže Aleksandra i dodaje:
ČUDO OD DJETETA IZ BANJALUKE Nikola Savić (14) osvojio novu zlatnu medalju iz matematike i to na Svjetskom kupu u Bangkoku
„U okviru Univerziteta stajali su biste nobelovaca. Jedan krug je bio prazan. On je stao na to mjesto i rekao: “Ja ću biti sljedeći, uslikaj me, mama“ . Stalno pravi velike planove, ako se neki ne ispuni, on ne odustaje, već pravi još veće.“
Nikola danas ide u dvije škole, rusku i englesku, a njegovo lice uvijek krasi osmijeh. Na Kipru se prilagodio sistemu obrazovanja, gdje svaki učenik ima jednaku priliku za napredak, a profesori su oduševljeni njegovim talentima. Majka je, kao i svaka majka, najsrećnija što je njen sin živ i zdrav. „Za sve uspjehe zahvaljujem se Bogu“, kaže, i dodaje da želi da svaka majka doživi tu sreću sa svojom djecom.

U planu joj je da, nakon završetka svog drugog doktorata, napiše knjigu o odgoju genijalca.
„Planiram po završetku svog drugog doktorata napisati knjigu o tome kako odgojiti genijalca. U njoj ću naglasiti, da genijalac nije onaj koji je dobro naučio nastavno gradivo i dobro uradio matematički zadatak. Genijalac je onaj sin ili kćerka koji su usvojili od svoje majke iskonske vrline, da izrastu u dobre i poštene ljude, koji ne otimaju, ne lažu, ne čine što ne valja, koji nose ljubav u sebi i raduju se svemu, koji takve osobine prenose na svoju okolinu, a to može učiniti svaka majka bez obzira na stepen svoga obrazovanja“, zaključuje.
Nikola sada priprema i nove projekte i takmičenja, a ona ga prati i podržava u svemu, dajući mu svaki trenutak svog vremena i truda.
BONUS VIDEO:
(FOTO) „JA ĆU BITI SLJEDEĆI, USLIKAJ ME, MAMA“ Priča o Nikoli (14) iz Banjaluke čiji talenat nije prepoznat u njegovom rodnom gradu! appeared first on Aloonline.ba.