Struktura pacijenata koji boluju od COVID-19 u BiH

Broj oboljelih pa tako i hospitalizovanih osoba u Bosni i Hercegovini u stalnom je porastu. Prema broju hospitalizovanih prednjače Banja Luka, Mostar i Sarajevo

Brojke neumoljivo pokazuju da među hospitalizovanim pacijentima skoro da i nema vakcinisanih osoba.

SVJETLANA GRGIĆ, voditeljica Covid bolnice Mostar

“Od 1. juna do 25. augusta imali smo 113 kovid bolesnika i od tih 113 njih je 89 posto necijepljenih. Poruka je – ne birati rizik od infekcije virusom jer za svakog od nas je on nepredvidiv. Predvidiv je rizik od cijepiva, a ishod je uvijek zdrav i kvalitetan život”.

dr. AMELA SMIRKO-NUHANOVIĆ, infektologinja UKC-a Tuzla

“Imamo dva pacijenta koja su vakcinisana i nisu ovisni o kiseoničkoj potpori, imaju manje infiltracije na plućima”.

Ono što posebno zabrinjava, ističu naši sagovornici, je činjenica da se sve više spušta dobna granica hospitaliziranih osoba, odnosno da na hospitalizaciju dolaze sve mlađi pacijenti.

dr. DANIJEL ĐEKIĆ, šef Covid internog odjeljenja UKC-a RS

“Konkretno na mom odjelu je hospitalizovano 60 pacijenata i najmlađi pacijent je 2001. godište. Negdje oko pola pacijenata su mlađi od 1978. godišta. To je nešto novo i nešto što nismo imali u prošlom talasu”.

Pokazalo se da sve vakcine koje su do sada odobrile zdravstvene službe Evropske unije i Sjedinjenih Država imaju veliku efikasnost.

Dr. DANIJEL ĐEKIĆ, šef Covid internog odjeljenja UKC-a RS

“Generalno, svi pacijenti, zasad, koji su vakcinisani, a koji su hospitalizovani imaju obostranu upalu pluća, ali nemaju težu kliničku sliku i, praktično, ono što ja znam, nisu umali potrebu za kiseoničkom potporom”.

Interes za vakcinacijom u našoj zemlji je u porastu kako se zahuktava četvrti talas pandemije. U BiH je do sada potpuno vakcinisano 360 hiljada građana, odnosno 10,9 posto, što nije ni blizu potrebnih 70 posto. (BHRT)

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU