Švicarska ide u Katar, Evropski prvaci u baraž VIDEO

Švicarska fudbalska reprezentacija iskoristila je kiks aktuelnog prvaka Evrope Italije i sa uvjerljivih 4-0 protiv Bugarske izborila direktan plasman na Svjetsko prvenstvo u Kataru naredne godine. Italija je odigrala samo 0-0 na gostovanju kod Sjeverne Irske.

Aktuleni prvaci Evrope prvi su zaprijetili već u osmoj minuti susreta, nakon fenomenalno upućenog pasa Lorenza Insignea u sjajnoj prilici se našao Giovanni Di Lorenzo, ali njegov šut iskosa brani golman Sjeverne Irske Bailey Peacock Farell.

Nastavak utakmice donio je ravnopravnu igru sa obje strane, a agresivniji su bili domaći, ali bez stopostotnih šansi. Insigne je prijetio golu domaćina u 28. minuti, pokušao je sa vrha šesnaesterca ali njegov dobar šut sigurno brani golman domaćih. Novu dobru priliku za izabranike Roberta Mancinija imao je Federico Chiesa nakon solo prodora šutirao je u dobro postavljenog Peacock Farella.

Nastavili su da prijete Azzurri, u 37. minuti kombinovali su u kaznenom prostoru Sjeverne Irske Berardi i Insigne, ovaj drugi na kraju se u ključnom momentu spetaljo i nije iskoristio jednu od najboljih prilika u prvom poluvremenu svoga tima. Prvo poluvrijeme na Windsor Parku završilo je bez golova.

U nastavku utakmice prvi prijete Sjeverni Irci. Goerge Saville je šutirao ali po sredini gola te Gianluigi Donnarumma odlično brani njegov pokušaj. Berardi je pokušao iz slobodnog udarca u 57. minuti ali nije to bilo dovoljno dobro da ugrozi sjajnog golmana Sjeverne Irske.

Italijani su na startu drugog poluvremena dobili informaciju iz Luzerna da Švicarska vodi protiv Bugarske, što je značilo dodatni pritisak i da i Italija mora pobijediti Sjevernu Irsku, ukoliko želi direktan plasman u Katar naredne godine.

Nastavili su Italijni napadački da igraju, nakon dobrog pasa Berardija u šesnaestercu prema Chiesi aktuleni prvaci Evrope imali su najbolju priliku preko Federica Chiese, on lijevom nogom nije bio precizan i lopta prolazi tik pored stative.

Kako je vrijeme odmicalo Italijani su bili sve nervozniji, to ih je moglo koštati u 77. minutu kada je u prodor krenuo Conor Washington ali odbrana Italije na vrijeme je regovala prije nego je napadač Sj. Irske uputio loptu u peterac Donnarumme. Brzo odgovaraju gosti preko Emersona koji je šutirao sa preko 30 metara ali njegov dobar ali neprecizan šut završava pored gola.

U 82. minuti Lewis šalje odličnu povratnu loptu za Dallasa ali vezanjak Sjeverne Irske veliki zicer nije pretvorio u pogodak, te evropske prvake ostavio u još u nadi da mogu do pobjede i eventualnog direktnog plasmana na Svjetsko prvenstvo.

Ipak do kraja utakmice nije bilo promjene rezultata i Italijani moraju u baraž kako bi se borili za plasman u Katar 2022. godine.

U drugom meču ove grupe rutinska pobjeda Švicarske nad Bugarskom od 4:0. Poslije prvog poluvremena bez golova, Švicarci su riješili pitanje pobjednika u samo 12 minuta nastavka. Igrala se 48. minuta kada je napadač Salzburga Noah Okafor doveo Švicarsku u vodstvo a na 2-0 je povisio Ruben Vargas devet minuta kasnije na asistenciju Marija Gavranovića.

Igračima Murata Yakina poništena su u nastavku susreta dva gola. Prvi u 64. a onda još jedan u 70- minuti. Ipak rezervista Cedric Itten napadač njemačkog Furtha povećava na 3-0, da bi konačan rezultat i veliko slavlje Švicaraca postavio Freuler u prvoj minuti nadoknade. (N1/Sportklub)