TEHNIKE BORBE SA STRESOM Kako se nositi sa pritiscima kada imate malu djecu

Stres je povezan s pritiskom hoće li dijete izvršiti zadatke u školi, hoće li se upisati u željenu srednju školu ili fakultet, hoće li položiti ispit na fakultetu, a kasnije hoće li dobiti željeni posao.

Kada se krene u svijet rada, stres se nastavlja balansiranjem između izvršavanja poslovnih obaveza i zahtjeva privatnog života, nošenjem s kratkim rokovima, ispunjavanjem očekivanja zahtjevnih šefova, a ti isti šefovi se pitaju hoće li moći isplatiti plaću svojim radnicima. I tako unedogled. Čini se da pritiscima nikad kraja.

Što je stres i kako ga definišemo?

Lazarus definiše stres kao sklop emocionalnih, tjelesnih i ponašajnih reakcija do kojih dolazi kada neki događaj procijenimo opasnim i/ili uznemirujućim.

Što su stresori i kako ih razlikovati od stresa?

Stresor je događaj ili niz događaja za koje procjenjujemo da ugrožavaju nas ili naše bližnje. Stresor je vanjski događaj, a stres je unutrašnji osjećaj.

Mi procjenjujemo događaj – je li on ugrožavajući za nas ili nije i možemo li se s njim nositi – je li on za nas prijetnja ili izazov.

Kako procjenjujemo stres?

Često se događa da je jedna te ista situacija za jednu osobu stresna, a za drugu uopše nije. Za mladu ženu može biti izvor stresa hoće li uspjeti skuhati ručak za svoju obitelj, a za njenog supruga to može biti posve nevažna tema. Ili obratno.

Isto tako, ista ili slična situacija neće kod nas izazvati jednaku razinu stresa u različitom životnom periodu. Ako nas pritišću životne nevolje, ako smo neispavani, ako brinemo o starim roditeljima – bit ćemo pojačano osjetljivi i obična situacija za nas može biti okidač za „pucanje po šavovima“. Ili ako smo na početku radnog vijeka svaka situacija nam je nova i vjerojatno puno stresnija nego kasnije, kada imamo više iskustva.

Simptomi stresa

Glavobolje

Probavne smetnje

Promjene na koži

Gastritis

Pad imuniteta

Emocionalni simptomi

Nemir

Anskioznost

Tuga

Krivnja

Promjene raspoloženja

Misaoni simptomi

Konfuzija

Manjak koncentracije

Zaboravljanje

Nesposobnost donošenja odluka

Ponašajni simptomi

Pretjerana ovisnost o drugima ili povlačenje

Povećano konzumiranje kave, alkohola, nikotina

Problemi sa spavanjem

Agresivni ispadi

Kako se možemo nositi sa stresom?

Mijenjanje izvora stresa

Mijenjanje izvora stresa – na primjer, možemo razmišljati o promjeni radnog mjesta ili o promjeni odjela unutar iste organizacije. Možda je moguće razgovarati sa šefom da nam zadaje manje posla ili da produlji rok izvršenja, a možda je potrebno reorganizirati posao i radne zadatke.

Izbjegavanje stresnih situacija

Izbjegavanje stresnih situacija – u tom slučaju ćemo se privremeno povući i čekati bolju priliku, npr. ako želimo razgovarati sa šefom ali procijenimo da nije dobar trenutak za razgovor o povišici. Tada je mudrije odgoditi taj razgovor i čekati bolju priliku. Nekada je moguće delegirati posao ili ga čak odbiti, ako procijenimo da ga nećemo uspjeti obaviti kvalitetno i na vrijeme.

BONUS VIDEO:

TEHNIKE BORBE SA STRESOM Kako se nositi sa pritiscima kada imate malu djecu appeared first on Aloonline.ba.

aloonline.ba

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU