Broj koji se nalazi pored SPF prikazuje dozu sunčevog zračenja koja će dovesti do crvenila kože koja je zaštićena tim preparatom u odnosu na količinu zračenja koja je potrebna da izazove crvenilo kože koja nema nikakvu zaštitu.
Zaštitni faktor treba da se koristi na licu tokom cijele godine, naročito tokom lejta, kad sem UVA imamo i UVB zrake, koji dovode do preranog starenja kože.
Kada kupujete kreme, losione, sprejeve, vidjeće na njima brojku koja pokazuje zaštitni faktor. SPF znači faktor zaštite od sunčevih zraka. Pokazuje koliko će vas proizvod zaštititi od UVB zraka. Brojka koja stoji uz oznaku SPF pokazuje dozu sunčevog zračenja koja će dovesti do crvenila kože zaštićene tim preparatom, u odnosu na količinu zračenja koja je potrebna da izazove crvenilo kože bez ikakve zaštite.
Većina ljudi nanese samo 25-50% preporučene količine preparata. Polovina preporučene količine pruža mnogo manju zaštitu. Ako nanesete upola manje kreme sa SPF30, zaštita koju ćete dobiti je skoro kao da ste koristili sredstvo sa SPF 5. Jako je važno da razumete da SPF30 ne pruža duplo veću zaštitu od SPF15. Istina je slejdeća:
SPF 15 blokira 93% UVB zraka
SPF 30 blokira 97% UVB zraka
SPF 50 blokira 98% UVB zraka
Drugim riječima, SPF 30 će blokirati polovinu zračenja koje bi SPF 15 propustio do vaše kože.
Međutim, nijedan zaštitni faktor, pa ni SPF 100+ vam neće pružiti 100% zaštitu od UV zračenja.
Kako da odredite svoj fototip kože?
Postoje 6 tipova, u zavisnosti od boje kože, kose, očiju i vrlo je lako odredit kom tipu pripadate.
Na početku je skala fototipova kože imala samo tri fototipa koja su bila primjenljiva na svjetliji ten. Sadašnja Fitzpatrickova skala sadrži šest tipova počevši od ekstremno svijetle kože (tip I) do veoma tamne ( tip VI).
Tip I- koža bijele slonovače, lako izgori i nikada ne tamni na suncu
Tip II- Bijela,lako izgori, minimalno tamni na suncu i to veoma teško
Tip III- Bijela, gori umjereno, tamni umjereno
Tip IV- Bež ili maslinasta koža, gori minimalno, tamni lako ali umjereno
Tip V-Umjereno braon, rijetko izgori, izrazito tamni na suncu
Tip VI-Tamno braon, nikada ne izgori, tamni izrazito
Kada se koriste SPF kreme?
Za lice, tokom cijele godine, a tokom ljeta svaki dio tijela koji vam je izložen suncu. Čak i ako ste u kolima, u gradu, šetnji, u dvorištu, zaštitni faktor vam je neophodan.
Koliko preparata sa zaštitinim fakltorom treba da nanesete?
Savjetuje se da se na lice stavlja ujutru, poslije jutarnje nege, a prije pudera i šminke, oko 2 ml kreme sa zaštitnim faktorom. Ako ne nanosite dovoljne količiune, učinkovitost samog proizvoda se smanjuje čak 5x. Ako su u pitanju dnevne obaveze, odlazak i dolazak sa posla, naravno da nema potreba da ga nanosite na svaka dva sata. Ali ako ste cijheli dan na plaži, u dvorištu, pored bazena, morate da obnovite SPF na svaka dva sata ili čim izađete iz vode.
BONUS VIDEO:
Zaštitni faktor – zašto je bitan i kako odabrati pravi? appeared first on Aloonline.ba.