Mirnom šetnjom ulicama Zenice s velikim transparentom “Zenica, šetnja za Srebrenocu 8372”, polaganjem cvijeća i učenjem dove za žrtve srebreničkog genocida na centralnom spomen-obilježju “Kameni spavač” brojni Zeničani i Zeničanke su i ove godine obilježili godišnjicu genocida nad Bošnjacima, kojeg su jula 1995. godine, u toj zaštićenoj enklavi Ujedinjenih nacija, počinili pripadnici vojske i policije Republike Srpske sa paravojnim formacijama iz susjedne Srbije.
Dakle, ko nije mogao danas biti u Potočarima kod Srebrenice, klanjati kolektivnu dženazu novoidentifikovanim žrtvama srebreničkog genocida te tako biti dijelom obilježavanja 29. godišnjice najvećeg stradanja nevinih ljudi u modernoj Evropi, mogao je danas izdvojiti sat vremena i biti dijelom ove kolone ljudi koji su i ove godine ovim simboličnim gestom odali počast ubijenima u genocidu, pružili podršku preživjelima i dignuli svoj glas za istinu, između ostalog i da ruka pravde stigne sve nalogodavce i izvršioce genocida nad Bošnjacima Srebrenice i drugih dijelova BiH.
“Danas smo organizirali i podjelu tri stotine letaka koji ukazuju na genocid koji je počeo u Prijedoru, a završio u Srebrenici. Radimo i na podizanju svijesti građana ukazujući na to da je za genocid u Srebrenici jasno i precizno određeno presudom tko je odgovoran, a to su Vojska i MUP RS-a i Srbija, zato što nije sankcionirala one koji su genocid počinili. I to je ono što moramo imati svakodnevno u svijetu te ukazivati i na druga žarišta gdje ljudi ginu. Srebrenica je naša duboka rana, ali moramo dignuti svoj glas i protiv genocida u Gazi kojem trenutno svijedoči cijeli svijet,” kazao je Ajdin Husenišpahić, predsjednik zeničkog Preporoda.
Amira Đulan iz Varde kod Zenice sa svoja dva unuka bila je i ove godine dio ove kolone sjećanja, a na spomen-obilježje, po završetku šetnje i proučene Fatihe položila je cvijeće ubrano iz vlastite bašće. U koloni je bila i Šejma Kablar, učenica medrese u Travniku, koja je imala jasnu poruku: “Treba podržati ovaj projekt, jer Srebrenica je nešto što se ne smije zaboraviti, nešto što trebamo pamtiti dok smo živi i do Sudnjeg dana, jer je to rana koja nikada ne može zacijeliti”.
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica–Potočari danas je klanjana dženaza i obavljen ukop 14 žrtava genocida počinjenog u ljeto 1995. godine na području Srebrenice. Najmlađa žrtva koja je ukopana ove godine je sedamnaestogodišnji Beriz (Omera) Mujić, rođen 1978. godine u Zvorniku. Ovdje je do sada ukopano 6.751 žrtva genocida, a oko 250 žrtava ukopano je van kompleksa, u mjesnim mezarjima, po odluci preživjelih članova porodica. Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića. Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta, od čega je riječ o 77 masovnih grobnica. Međunarodni sud pravde u Haagu je 2007. zločin u Srebrenici okarakterizirao kao genocid, koji zvanični Beograd i vlasti bh. entiteta Republika Srpska negiraju. Za više od tisuću žrtava još se traga. Za genocid u Srebrenici osuđeno je više od 50 osoba na oko 700 godina zatvora. (S.G.)



Objava Mirnom šetnjom ulicama grada Zeničani odali počast žrtvama genocida u Srebrenici pojavila se prvo na zenicainfo.ba.
Izvor: ( zenicainfo.ba / TNTPortal.ba )




