DERBI ZA PAMĆENJE/ U fudbalskoj ljepotici prepunoj golova pobjeda Željezničara

Željezničar je u 7. kolu Premijer lige BiH savladao na Grbavici velikog rivala Sarajevo rezultatom 5:2.

Fudbaleri Željezničara i Sarajeva večeras su na stadionu Grbavica odigrali dugo očekivani 139. gradski derbi, a derbi atmosfera u gradu prenijela se na tribine, a potom i na teren stadiona Grbavica, gdje su oba tima od rane faze utakmice pokazala veliku želju da zaprijete golu svog večerašnjeg protivnika.

Sarajevo je imalo istinski početak iz snova. Nakon auta na lijevoj strani, Handžić je dobio loptu, te je prebacio na drugu stativu, odakle Anel Hebibović jako lijepim volej udarcem savladava golmana Filipa Erića.

Potom je Željo krenuo po brzo izjednačenje. Sulejman Krpić je uzdmrao okvir gola, a u sedmoj minuti je i pogodio. Izbjegao je ofsajd zamku i na asistenciju Veselinovića je pogodio za 1:1.

Željo je bio nešto konkretniji nakon izjednačenja, ali pravih šansi nije bilo sve do 28. minute. Stanić i Veselinović su prvo prijetili, a zatim je u 33. minuti Zec imao pravi zicer, ali nije pogodio iz odlične pozicije.

Napadi su se domaćem timu isplatili u 38. minuti. Krpić je ponovo pogodio, ovog puta na asistenciju Ermina Zeca za prednost od 2:1.

Iako je Željezničar dominirao odbrana Plavih je poklonila izjednačenje gostima sa Koševa. Sipović u nadoknadi prvog dijela pogađa vlastitu mrežu za poravnanje rezultata na 2:2.

Bordo fudbaleri su nakon posljednjeg sudijskog zvidžuka u prvom dijelu protestvovali kod sudije, jer su bili nezadovoljni njegovim odlukama u prvih 45 minuta.

Željezničar je i u nastavku bio konkretniji tim, a u 59. minuti domaći dolaze do još jednog gola. Udarac Veselinovića brani Kovačević, Petar Bojo se našao na pravom mjestu i loptu šalje u mrežu za prednost od 3:2.

Potom se domaći tim povukao. Prepustio je tim Amara Osima loptu Sarajevu, ali je ipak u 76. minuti Željo stigao i do četvrtog gola. Damir Sadiković je pogodio za 4:2 i veliko slavlje na Grbavici.

Pokušao je Bordo tim da se vrati u igru. Stvorli su nekoliko opasnih situacija pred golom Željezničara, a najbolju je imao u 86. minuti kada je Milanović pogodio prečku. U međuvremenu je šansu za igru dobio i povratnik Semir Štilić, koji je dobio ovacije sa tribina.

Do kraja susreta, Mehmed Alispahić je postigao i peti gol za domaćina, koji je tako uspio da se do kraja revanšira Sarajevu za težak prošlosezonski poraz na Grbavici. Plavi sada imaju 15 bodova i prvi su na tabeli pred reprezentativnu pauzu, dok Sarajevo sa bodom manje zauzima drugo mjesto.