Djeca žive digitalno a opasnosti su brojne!

U emisiji Dobar dan BiH danas smo govorili o nečemu što je naša svakodnevnica, olakšica, ali i rizik. Nekada smo, pored roditelja, učitelje pitali sve što nas je zanimalo, a danas pitamo Google. Živimo u digitalnom vremenu, a internet djeci i mladima nudi mogućnosti za otkrivanje, povezivanje i kreiranje. Međutim, prilikom korištenja interneta postoje i rizici.

Internet, alat današnjice, mač sa dvije oštrice. Kako ga koristiti, a ne upasti u zamke, šta je cayber kriminal, u kojim oblicima se pojavljuje i ko sve može postati njegova žrtva, kako se zaštiti u emisiji DDBiH odgovario Saša Petrović istražitelj za borbu protiv kompjuterskog kriminala u Federalnoj upravi policije.

  • Danas djeca žive digitalno, žive internet. Ako nemaju pristup internetu nisu u društvu, jer u društvu njihova priča se zasniva na tome, koju aplikaciju koristiš, koju igricu igraš, a opasnosti je mnogo sa druge strane. Svi podaci koji se jednom objave na internetu, oni ostaju tu. Treća strana može doći u posjed tih podataka i iskoristiti ih kad poželi. U Federalnoj upravi policije postoji Odsjek za borbu protiv kompjuterskog kriminala. Redovno imamo lišenja slobode. Od početka godine do sada smo oko 22 lica lišili slobode i predali u nadležnost kantonalnim tužilaštvima po Federciji. No, u Fedraciji ne postoji registar pedofila i nisam upoznat do kojeg je nivoa došlo do uspostavljanja registra. Svako se može zaposliti bez prethodne provjere, a moramo da znamo, ta lica uvijek traže da budu u blizini djece, pa se tako zapošljavaju na mjestima gdje imaju susret sa djecom – rekao je Pertović.Za građane, konzumente interneta, Saša Petrović ističe da na oprezu trebaju biti sa online prevarama koje su najčešće. “Razlicite online prevare su u pitanju, recimo, iznosi novca do 900 000 KM gdje ljudi uplaćuju, a takvih slučajeva u BiH bilo je na stotine. Privredni subjekti su pogođeni najviše sa BEC prevarama i CEO prevarama, gdje se neko predstavlja kao direktor i šalje nalog za uplatu, a uplata se izvrši u treće zemlje, a to je i kod nas i u svijetu aktuelno”, objasnio je gost emisije Dobar dan BiH.
    loading…

    Upozorava i na jedan od trendova u cyber kriminalu, tkz. kriptolokeri, koji su najčešći, odnosno zbog nepažnje korisnika računara. Jedna od varijanti je da zaprimate mail sa malcioznim softverom, on kriptuje računar, odnosno šifre. Nemoguće ga je dešifrovati, a onda traži otkup. To napada firme,a po statistici ta firma u roku sedam dana je u padu jer gubi sve podatke i nemoguće je vratiti nazad, prenosi Hayat.

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU