DNEVNIK TVSA/U neredima na današnji dan zapaljen Arhiv BiH

Prije 10 godina na današnji dan izbili su masovni protesti u mnogim gradovima BiH. Demonstracije su prerasle u nerede i proširile se u brojne gradove među kojima je bilo i Sarajevo. Tog dana vladali su neredi u kojima su zapaljene zgrade Vlade Kantona Sarajevo, Predsjedništva BiH i Arhiv BiH. Kao podsjećanje na 10 godina od velikog požara Arhiva, otvorena je izložba “Dan kada je gorjela istorija BiH”. Izložbi su prisustvovati ambasadori, ministri, rektori, dekani i direktori svih arhiva u BiH.

Nemiri su počeli u Tuzli, a uskoro su se proširili i na ostale gradove u Federaciji BiH. Tih dana zapaljene su zgrade javnih institucija i pričinjena je ogromna materijalna šteta. Jedna od njih je bila zgrada predsjedništva u kojoj se nalazi Arhiv Bosne i Hercegovine.

-Prvi dio koji je bio direktrno do svečanog ulaza, tu su odmah drveni pod, drvene police – tu su bacili molotovljeve koktele to je izazvalo neprocjenjivu štetu, ovo je ipak povijest BiH. U tom prvom dijelu 80 posto arhivske građe je stradalo – kazao je Boro Jurišić, autor izložbe i šef depoa u Arhivu BiH.

-Gorio je Depo 1, u njemu je čuvano gradivo iz austrougarskog perioda, bilo je zbirka, otkupa i poklona,dokumenti stariji od AU perioda, imali smo Kraljevinu Jugoslaviju i nešto malo socijalističkog perioda – istakao je Siniša Domazet, arhivski savjetnik u Arhivu BiH.

U vatrenoj stihiji, skoro milion dokumenata potpuno je izgorilo, dok je 700 hiljada još uvijek na restauraciji, kažu sagovornici. Nakon požara arhiv je posjetio tadašnji član Predsjedništva BiH, Nebojša Radmanović.

-Ovdje je izgorilo naslijeđe BiH i svih naroda u BiH, ali i svjetska kulturna baština, jer se među ddokumentima nalazila dokumentacija o uzrocima, povodu i toku Prvog svjetskog rata – kazao je Nebojša Radmanović, bivši član Predsjedništva BiH.

Brojni arhivski dokumenti spašeni su zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca, ali i pomoći arhivera iz drugih gradova BiH.

U prethodne četiri godine izvršena je potpuna restauracija oko 7. 800 dokumenata, a djelimično više od 4.000. Arhivi su čuvari pamćenja – tradicije jednog naroda, oni čine jedinstvenu i nezamjenjivu baštinu koja se prenosi s koljena na koljeno. Zbog toga je važno pamtiti i ne zaboraviti katastrofu koja se dogodila na današnji dan prije deset godina, kazali su sagovornici.

www.tvsa.ba

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU