Početkom prošle godine, Ford je u SAD-u podnio zahtjev za zaštitni znak pod nazivom “Mach 4” za jedan od svojih novih modela – vjerovatno ime nadolazećeg 4-vratnog Mustanga. Od tada se ništa nije čulo o sedanu, pa su mnogi pomislili da je projekt odložen. Međutim, nove insajderske informacije koje je Automotive News dobio od dilera sugeriraju da se nastavlja razvoj dugo očekivanog 4-vratnog Mustanga.
Povratak u historiju: prije debija Mustanga prve generacije (1964), koji je bio dostupan u 2-vratnim karoserijskim izvedbama – coupe, kabriolet i fastback – Ford 1963. napravio prototip verzije s četvero vrata, odnosno limuzine, koja nije stigla u proizvodnju. U posljednjoj deceniji kružile su glasine da Ford priprema limuzinu baziranu na Mustangu šeste generacije, ali zeleno svjetlo nije stiglo iz više razloga, najviše zato što je kompanija tada razvijala električni crossover Mustang Mach-E.

Sada je savršeno vrijeme da se 4-vratni Mustang s benzinskim motorom pojavi u prodajnim salonima. Kompanija je pokazala prototip, koji se svidio dilerima. Navodno Mustang 4-door podsjeća na Porsche Panameru, od koje će biti čak tri puta jeftiniji! Kompanija je obavijestila dilere da će osnovni 4-vratni Mustang koštati manje od 40.000 dolara (nepunih 68.000 KM), da će iz mjesta do 60 mph (96,56 km/h) ubrzati za 4 sekunde te da će nuditi više prostora od Panamere.

Vrijedi napomenuti da je nakon amandmana Donalda Trumpa na zakon o zaštiti okoliša, u SAD-u porastao interes za postojećim benzinskim Mustangom: od januara do jula prodato je 32.131 jedinica (+15,7%), dok je električni Mustang Mach-E doživio “minus” od čak 50,2 posto – isporučeno je samo 13.495 jedinica. Ako se tržišnim trendovima doda to što konkurent Dodge u ponudi ima 4-vratni benzinski Charger, a Chevrolet priprema takav Camaro, postoje svi preduslovi da Ford što prije ponudi Mustang 4-door.
The post Ford priprema 4-vratni Mustang: Prostorniji i tri puta jeftiniji od Panamere appeared first on Prvi BH auto magazin.



