(FOTO) U Bugojnu predstavljena knjiga “Razvoj sistema podrške u nastavi”

Na okruglom stolu pod nazivom: „Alternativni modeli podrške osobama sa invaliditetom“, koji je realiziran u prostorijama Druge osnovne škole Bugojno”, predstavljen je rukopis pod nazivom: “Razvoj sistema podrške u nastavi: Uvođenje alternativnih modela podrške u radu s djecom s poteškoćama u razvoju”autora Saudina Beganovića, profesora pedagogije. Knjiga je prezentirana u okviru projekta “Razvoj sistema podrške u nastavi” kojeg financijski podržava Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta SBK/KSB.

Knjiga naglašava potrebu za razvojem alternativnih modela podrške u nastavi, te daje osnovna upustva za poboljšanje kvalitetnijeg pristupa u radu s učenicima s poteškoćama u razvoju. Rukopis je napisan na 100 stranica, A4 formta, uključujući i popis korištene literature na dvije stranica. Knjiga sadrži četiri poglavlja: 1. Promjene u obrazovanju 2. Asistenti u nastavi, 3.Smjernice za rad asistenta u nastavi, 4. Prilozi.

Recenziju knjige je uradila prof. dr Tatjana Marić sa Univerziteta u Banjoj Luci.

IZ RECENZIJE: 

“Knjiga „Razvoj sistema podrške u nastavi: Uvođenje alternativnih modela podrške u radu s djecom s poteškoćama u razvoju“, autora, prof. Saudina Beganovića predstavlja važan doprinos unapređenju kvaliteta rada u inkluzivnim    odjeljenjima, koji daje presjek novijih saznanja iz područja obrazovnih potreba djece s poteškoćama u razvoju, kao i veliki broj prijedloga za planiranje konkretnih aktivnosti u svakodnevnom radu i unapređenju sposobnosti ove djece.

Naime, zbog unapređenja obrazovnog  sistema  principima inkluzije, javila se i velika potreba za pojavom rukopisa ove vrste koji nastavnicima, stručnim saradnicima, direktorima škola, asistentima u nastavi, stručnim timovima za   podršku i studentima Pedagoških fakulteta u BiH tokom obavljanja metodičke prakse, mogu dati smjernice kako da odgovore na složene potrebe djece koja nisu u mogućnosti da prate nastavne sadržaje predviđene redovnim  nastavnim planom i programom.”                                                                                                                                

Na okruglom stolu je prisustvovalo 22 predstavnika odgojno-obrazovnih institucija, CMZ i NVO sektora sa područja općine Bugojno i šire. Nakon završene diskusije učesnicima je podijeljen didaktički matrijal (rukopis, plakat i afiša). Izvještaj, lista učesnika te zaključci i preporuke sa okruglog stola biće proslijeđeni  u resorno ministarstvo.

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU