Dana 29. Lipnja. 2024. godine, u Novom Travniku je održan tradicionalni “Gastro fest”, manifestacija koja svake godine okuplja ljubitelje kulinarstva iz cijele regije. Ovaj događaj ima za cilj promociju lokalne gastronomije, kulture i turizma, ali i prijatelja iz Dalmacije. Organizator manifestavicije je UG Kaštel Stari grad.
Festival je započeo u 18 sati svečanim otvaranjem na glavnom gradskom trgu. Na otvaranju su govorili predstavnici općine i organizatori festivala, koji su istakli važnost ovakvih manifestacija za razvoj lokalne zajednice.
Na festivalu dobre hrane su učestvovali brojni lokalni ugostitelji, restorani i proizvođači hrane, koji su predstavili svoja najbolja jela i proizvode. Posjetioci su mogli uživati u raznovrsnim specijalitetima, uključujući tradicionalna bosanska jela, kao što su ćevapi, pita, i baklava, ali i u modernim kulinarskim kreacijama.
Pored gastronomskog dijela, “Gastro fest” je ponudio bogat kulturno-zabavni program. Na bini su nastupali lokalni glazbeni sastavi i folklorne grupe, pružajući posjetiocima dodatni užitak i zabavu.
Gastro fest je privukao veliki broj posjetilaca iz Novog Travnika, ali i iz susjednih gradova. Procjenjuje se da je tokom dana manifestaciju posjetilo preko 1000 ljudi. Veliki broj posjetilaca svjedoči o sve većoj popularnosti ovog festivala i interesovanju za lokalnu gastronomiju.
“Gastro fest” u Novom Travniku je još jednom pokazao svoju vrijednost kao manifestacija koja promoviše lokalnu gastronomiju i kulturu. Veliki broj posjetilaca i učesnika doprinosi jačanju turističkog potencijala Novog Travnika i predstavlja značajan događaj za lokalnu zajednicu. Organizatori su najavili da će i naredne godine festival biti još veći i bolji, sa još bogatijim programom i većim brojem učesnika.





