Ima li kraja “lovu” na našu djecu?

Kantonalni sud u Sarajevu odredio je jednomjesečni pritvor  Ademu Šumanu (24), koji se sumnjiči da je ubio Farisa Pendeka (19) te njegovim pomagačima Elmedinu Gradišiću (37) i Merisu Saljeviću (24).

Šuman se sumnjiči za krivično djelo ubistvo pri bezobzirnom i nasilničkom ponašanju predviđena, a Gradišić i Saljević za krivično djelo pomoć učinitelju nakon izvršenog krivičnog djela.

Tužiteljica Iva Kurilić na ročištu na kojem se raspravljalo o prijedlogu za određivanje pritvora iznijela je nove potresne detalje ovog slučaja, koji je šokirao bh. javnost.

– Nismo mogli da shvatimo zašto se ovaj događaj desio. Ovdje nije riječ o svađi u saobraćaju. Ovo krivično djelo je školski primjer krivičnog djela ubistva pri bezobzirnom nasilničkom ponašanju. Ne samo da se nisu poznavali, oni su dolazili sa potpuno različitih planeta, kazala je, između ostalog, tužiteljica.

Određivanje pritvora, optužnica, suđenje i u konačnici presuda, ma kakva bila, neće vratiti Farisa. To najbolje znaju njegovi roditelji, brat, porodica…

Iznova svjedočimo “lovu” na našu djecu, a Faris je, nažalost, samo jedan u nizu nevinih mladića i djevojaka koji svako malo ginu na sarajevskom asfaltu.

Spisak omladine, čiji je jedini “grijeh” što žive u neuređenom sistemu, dugačak je…  

Prije 16 godina u sarajevskom tramvaju ubijen je Denis Mrnjavac. Tada je imao samo 16 godina, a stradao je samo zbog pogrešno upućenog pogleda, dok se vraćao iz kuće.

Denisa su svirepo ubili njegovi vršnjaci – Nermin Sikirić, Ademir Lelović i Berin Talić. Sikirić i Talić su dobili po deset godina, a Lelović 15 godina robije. Drugim riječima, Sikirić i Talić su već na slobodi, a Lelović bi trebao izaći 2025. godine. Denisa više nema! Da je živ danas bio imao 30 godina…

U sarajevskom kafiću “Ocho Rios” na Čengić Vili 13. avgusta 2009. godine ubijen je tada 23-godišnji konobar i suvlasnik kafića Amar Mistrić. 

Razlog – ubica Edin Vuk i njegov prijatelj Anel Herak nisu bili posluženi pićem, jer je bio fajront pa su pucali u mladića!

Obojica su bili u bijegu, a Sarajlije su tih dana protestovali i blokirani glavnu saobraćajnicu. Nedugo poslije uhapšeni su u Hrvatskoj te izručeni BiH.

Vuk je isprva bio osuđen na 16 godina. Apelaciono vijeće Vrhovnog suda FBiH 2012. godine izreklo je 18-godišnju zatvorsku kaznu Vuku, dok je Herak za nasilničko ponašanje pri ovom ubistvu kažnjen sa četiri godine zatvora. Amara više nema!

Muriz Memić, otac čiji je sin nastradao daleke 2016. godine, i danas traga za počiniocem.

Slučaju o kojem godinama izvještavaju mediji ne nazire se kraj. Istina, neke stvari su se pomakle sa mrtve tačke.

Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda Bosne i Hercegovine prošle godine je izreklo drugostepenu presudu u predmetu “Zijad Mutap i drugi”, u vezi sa slučajem smrti Dženana Memića, kojom su optuženi Alisa Ramić (rođena Mutap) i Hasan Dupovac proglašeni krivim zbog prikrivanja dokaza.

Alisa Ramić (Mutap), djevojka stradalog Dženana Memića je osuđena na dvije i po godine zatvora, a Hasan Dupovac, bivši načelnik Odjeljenja za saobraćajne istrage u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) Kantona Sarajevo (KS), na tri godine zatvora. Alisa Ramić je proglašena krivom zbog davanja lažnog iskaza, a Dupovac je osuđen zbog zloupotrebe položaja.

Zijad Mutap, Josip Barić i Muamer Ožegović oslobođeni su.

“Cijelo vrijeme govorimo bit će pravde i ima je. Ovo je zrnce pravde, ali je ima. Ovo je peti postupak, ali Apelaciono vijeće je pokazalo da ima pravde u ovoj državi. Ići ćemo dalje, nećemo stati. Hasan Dupovac nikad više neće biti policajac, to je veliki uspjeh za ovu državu”, rekao je tada nakon presude Muriz Memić, otac Dženana Memića.

Ali, njegovog Dženana – više nema.

Nema više ni dvije mlade doktorice Azre Spahić i Alme Suljić. 

Njih je prošle godine u Sarajevu pijan i nadrogiran, bez vozačke dozvole, vozilom pokosio Armin Berberović.

U međuvremenu je podignuta optužnica, a na ročištu za izjašnjenje o krivici rekao je – nisam kriv!

Berberović, nažalost, nije prvi koji je vozilom ugasio nevine živote.

Sanjin Sefić je 10. oktobra 2016. godine kod Muzeja u Sarajevu Golfom 6, krećući se brzinom od gotovo 105 kilometara na sat prošao kroz crveno svjetlo na semaforu i udario Selmu Agić iz Bugojna i Editu Malkoč iz Bosanske Krupe, nakon čega je pobjegao s mjesta nesreće.

Nakon višegodišnjeg suđenja i “obaranja” presuda, Vrhovni sud Federacije BiH donio je odluku kojom je Sanjin Sefić osuđen na 16 i po godina zatvora. Kaznu, prema posljednjim informacijama, izdržava u zeničkom zatvoru.

Vozilima su umrćene i majke, a jedna od njih je i Hava Dovađija. Iako se nesreća, koju je skrivio Semir Rastoder dogodila prije čak 10 godina, optužni je osuđen tek prošle godine. Na tri i po godine zatvora.

Možda i ovaj slučaj najbolje ilustruje zašto nam se iznova događaju novi Mrnjavac, Mistrić, Memić…

Gdje prestaje logika, tu počinje Sarajevo i Bosna i Hercegovina. 



www.oslobodjenje.ba

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU