Kako je Erling Haaland postao fudbalski fenomen

Odakle početi sa fenomenom kakav je Erling Haaland, pita se BBC.

Norveški 22-godišnjak je već postigao više golova u sezoni Premijer lige nego bilo ko prije njega i tek je drugi igrač u historiji engleske elitne lige koji je postigao više od 50 golova u svim takmičenjima – i prvi u posljednjih 95 godina.

Sve to uz potencijalnih osam preostalih utakmica i u njegovoj debitantskoj sezoni u Premijer ligi nakon što je prošlog ljeta prešao u Manchester City iz Borussije Dortmund za početnih 51,2 miliona funti.

Haalandovi plodni podvizi pomogli su šampionima da se vrate na vrh tabele, tako blizu osvajanja trofeja, a na vidiku su i finale FA kupa i polufinale Lige šampiona protiv Real Madrida. Haaland & Co će u utorak posjetiti Bernabeu u prvoj utakmici protiv prvaka Evrope puni samopouzdanja, a po svemu sudeći ovo bi mogla biti njihova godina.

Od kada je vodio Lionela Messija u Barseloni, na pristup Pepa Gvardiole nije više uticalo prisustvo samo jednog igrača, ali zastrašujuća stvar za ostatak Evrope je to što Haalandovo najbolje tek dolazi.

Kako je onda postao igrač kakav je danas?

Sa pet godina obara svjetske rekorde

Rođen u Leedsu 2000. godine, sin bivšeg defanzivca Nottingham Forresta, Leedsa i Manchester Cityja Alf-Inge Halanda i sedmobojke Gri Marite Braut, činilo se da je od malih nogu predodređen za uspješnu sportsku karijeru.

Godine 2006. postigao je svjetski rekord u svojoj starosnoj kategoriji u skoku u dalj sa skokom od 1,63 metra. Imao je pet godina. Na omladinskom nivou – nakon što se sa tri godine vratio u norveški rodni grad svojih roditelja Bryne – bio je mršav, brz i nevjerovatno posvećen krilni igrač. Čak i tada Haaland je bio strastveni učenik igre, tražeći inspiraciju u Zlatanu Ibrahimoviću, Robin van Persieju, Jamie Vardyju, Messiju i Mariju Balotelliju.

Nakon što su pažljivo pratili njegovog starijeg brata Astora – i povećali pritisak na njega da postane profesionalni sportista, što se nije dogodilo – Haalandovi roditelji su zauzeli opušteniji pristup prema mlađem bratu i sestri.

Omogućili su Erlingu da se prirodnije razvija, a kako je rastao u samopouzdanju, tako rastao i u visinu i stasu u Byrneu, njegovom dječačkom klubu u kojem je prošao akademiju.

Sada impozantni centarfor od 194 cm, Haalandov skok rasta dogodio se u srednjim tinejdžerskim godinama, a navodno je i sa sobom nosio i neizbježne bolove – doveo je do stasa koji se dobro uklopio sa atributima koje je već imao kako bi posto profesionalni fudbaler; tehničke sposobnosti, taktička pamet i pravi mentalitet.

“Trčim isto kao i kada sam bio 13-godišnjak,” kaže on.

Trener Alf-Ingve Berntsen, koji ga je trenirao osam godina u Bryneu, rekao je: “Sa 13 godina sam već vidio da će ovaj klinac napraviti reprezentaciju Norveške svojom posebnom radnom etikom i taktičkim smislom.”

Čarolija u Moldeu između 2017. i 2019. pod vodstvom Olea Gunnara Solskjaera, koji mu je posvetio sate na individualnoj osnovi, pomogla mu je da se razvije kao finišer jer u to vrijeme to za njega nije bilo prirodno. Kada je postalo jasno da želi da bude profesionalac, on i njegov otac su pripremili petogodišnji strateški plan, koji je uključivao dvije godine u Moldeu, usavršavanje finesa njegove igre i odigravanje što više mečeva. Ciljevi su postizani – kao i interesovanje sa drugih strana.

Haaland je prešao u Red Bull Salzburg 2019. godine, postigavši 25 golova u 23 meča, uključujući 45-minutni hat-trick u svom debiju u Ligi prvaka protiv Genka, što je poslužilo kao uvjerljiv dokaz da pripada isključivo tom nivou.

Odatle je prešao u Borussiju Dortmund za oko 20 miliona eura. Uprkos ozbiljnom interesovanju timova kao što su Manchester United i Juventus, napadač je odabrao njemački klub gledajući na to koliko će vremena provoditi u igri.

Počevši sa hat-trickom koji je postigao u samo 23 minute na svom debiju kao zamjena u drugom poluvremenu, Haaland je ukupno postigao 86 golova u 89 nastupa u Dortmundu. Bilo je samo pitanje vremena kada će se pridružiti jednom od najvećih klubova na svijetu – s Manchester Cityjem koji je prošlog ljeta aktivirao svoju otpustnu klauzulu od 60 miliona eura.

Haaland će imati samo 26 godina kada se njegov petogodišnji ugovor privede kraju i mnogi očekuju da će se u budućnosti okušati u Španiji i Italiji, sa željom da uspije u najvećim ligama na svijetu.

Nijedan igrač nakon Messija nije tako uticao na Guardiolu

Čak je i sam Haaland pomalo iznenađen koliko je dobro i kako brzo prošao na Etihad stadionu.

Jedan od ključnih razloga za njegov uspjeh je njegov trener, Ivar Eggja, koji blisko sarađuje s njegovim ocem i djeluje kao ‘facilitator’ za napadača – pronalazi mu dom, pazi na njegovu prehranu i daje mu sve što mu je potrebno kako bi on mislio samo na fudbal. Do trenutka kada je Haaland stigao u Manchester, on je već imao sve na svom mjestu.

Drugi ključni razlog je činjenica da on nikada nije zadovoljan – uvijek želi da se poboljša. Italijanski trener Manchester Cityja Mario Pafundi ga gura, ali mu i pomaže da razumije svoje tijelo. To znači da je Haaland do sada izbjegao povrede koje su ga zaustavile prošle godine u Borusiji Dortmund.

Dobio je oko 12 kg mišića u posljednjih 15 mjeseci što je rezultat privilegovane genetike, ali i režima koji uključuje konzumaciju ogromnih količina kvalitetne hrane, u kombinaciji s izuzetno zahtjevnim ciklusima treninga i opuštenim životnim stilom koji uključuje periode meditacije koje koristi kako bi se pobrinuo da mu je „um na pravom mjestu“.

Bilo je pitanja oko toga kako će se Haaland uklopiti u stil igre Manchester Cityja, čija moć dolazi iz veznog reda, presjecanja linija i stvaranja prostora iza protivničke odbrane, dok je snaga Norvežanina bila u brzim tranzicijama. Cityjev stil igre, kada je odmjereniji, može stvoriti prekid veze između Haalanda ispred i ostatka tima iza, čega je Guardiola svjestan i to po svaku cijenu želi izbjeći.

Nakon poraza od Manchester Uniteda u januaru, šef Cityja je priznao da je cijela ekipa morala više uključiti napadača. Haaland je bio periferna figura sa samo nekoliko poluprilika i samo 19 dodira s loptom tokom meča.

Izazov za Guardiolu je da se igra vrsta igre koju želi, a da pritom i dalje bude siguran da je Haaland angažiran, zauzet, potpuno fokusiran i općenito sretan, čak i ako to znači povremeno dodavanje koje inače ne bi razmatrao. Trenerski štab je povremeno tražio od Kevina de Bruynea ili Bernarda Silve da dodaju loptu Haalandu što inače ne bi činili ni zbog čega drugog osim da osiguraju da on ostane u potpunosti povezan s igrom.

Još uvijek se osjeća frustrirano u prilikama kada ne dobije lopte koji njegov trk zahtijeva, a isto tako zna da bi mogao biti od veće pomoći saigračima u i oko peterca i van dohvata lopte.

‘Strastven prema moćima meditacije’

“Haaland 24 sata dnevno živi za svoju profesiju, svoj posao, svoju strast, ono što voli”, rekao je Guardiola.

Oni koji ga poznaju govore o nekome ko je pristojan, skroman, prizemljen i samouvjeren – svakako ne o nekom ko je egoističan ili arogantan.

Fanatičan i tokom treninga, uvijek je prvi koji stiže i posljednji odlazi, Haaland je svjestan potrebe da se uroni u rigorozne mjere koje se od njega traže. To uključuje opsežne masaže i ledene kupke, sve lekcije koje je naučio iz očevog školovanja. Uvijek pozitivan, raspoložen i nasmijan, voli italijansku hranu, italijansko vino, dobro jede i ima malo vremena za društvene mreže. On ne čita šta se o njemu piše jer shvata da je besmisleno pokušavati da kontrolišete stvari koje niste u stanju.

Ima pravu dozu samopouzdanja i pokušava da se izbori sa pritiskom koji dolazi sa ulogom koju ima.

Kako bi se nosio s tim pritiskom, strastven je u vezi sa moćima meditacije i njenom sposobnošću da ukloni stres iz života, a također je svjestan i potrebe za kvalitetnim snom. On nije noćna ptica, niti veliki ljubitelj video igrica ili filma, radije – kada ne trenira – živi miran život kod kuće, opuštajući se.

Jedna od Haalandovih velikih prednosti je njegova sposobnost da odbaci sumnju u sebe. On je jedan od najgledanijih i najplaćenijih sportista na svijetu, i samo ide u skladu s tim, gotovo kao da to i ne primjećuje.

Ne plaši se grešaka i nepogrešivo je pozitivan u saznanju da će, čak i ako ne ide kako želi, uvijek dobiti još jednu šansu. I još jednu, i još jednu. On nije osoba koja bi razmišljala o prošlim nedaćama.

Haaland je svakako svjestan da, da uprkos ogromnom talentu, ima čitavi budućnost ispred sebe, što je ujedno i zastrašujuća perspektiva za ostatak svijeta.

BBC

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU