Prije tri decenije, u martu 1995. godine, Armija Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) ostvarila je jednu od svojih najznačajnijih pobjeda oslobađanje planine Vlašić. Ova operacija, poznata kao “Operacija Vlašić”, označila je prekretnicu u odbrambeno oslobodičakom ratu. Planina Vlašić, sa svojim najvišim vrhom Paljenik (1.943 metra), dominira centralnom Bosnom i Hercegovinom. Njena visina i geografski položaj omogućavali su kontrolu nad širokim područjem, uključujući ključne komunikacijske pravce i telekomunikacijske objekte. Posebno je značajan bio radio-relejni čvor na Opaljeniku, najvažniji telekomunikacijski objekt u BiH, koji je omogućavao vezu između različitih dijelova zemlje. Kontrola nad Vlašićem značila je i kontrolu nad ovim vitalnim resursima. Okupacija i značaj oslobađanja Jedinice Jugoslovenske narodne armije (JNA) zauzele su Vlašić 1. maja 1992. godine, čime su prekinule ključne komunikacijske veze i uspostavile kontrolu nad centralnom Bosnom. Oslobađanje Vlašića bilo je od presudnog značaja za ARBiH, jer je omogućilo ponovno uspostavljanje komunikacija i pružilo stratešku prednost u daljnjim operacijama. Ova pobjeda otvorila je put ka oslobađanju drugih okupiranih teritorija i dala novi moralni podsticaj bosanskim snagama. Operacija oslobađanja Vlašića, poznata kao “Domet-1”, započela je 20. marta 1995. godine u 04:00 sata. Snage 7. korpusa ARBiH, pod komandom generala Mehmeda Alagića, izvele su napad u teškim zimskim uslovima, suočavajući se sa snijegom i niskim temperaturama. Uprkos ovim izazovima, jedinice su uspjele probiti neprijateljske linije i zauzeti ključne položaje. Jedan od ključnih trenutaka operacije bilo je zauzimanje radio-relejnog čvora na Opaljeniku, gdje se 20. marta 1995. zavijorila zastava s ljiljanima dimenzija 30×20 metara. Nakon nekoliko dana borbi, snage ARBiH su izbile na liniju: Srneće brdo Čatići Šantići tt 1528 Harambašine vode Debele jele Grozničavica Šešiće vode Crvena stijena Kostolac Sečevo. U ovoj akciji zauzeto je 100 kvadratnih kilometara teritorije, na kojoj je bio i relej. Uloga generala Mehmeda Alagića General Mehmed Alagić rođen je 8. jula 1947. godine u Fajtovcima kod Sanskog Mosta. Prije rata, bio je aktivni oficir JNA, ali je u februaru 1991. napustio tu vojsku. Tokom rata, pridružio se ARBiH i postao komandant 17. krajiške brigade, zatim Operativne grupe Bosanska krajina, a potom i 3. korpusa ARBiH. Na njegovu inicijativu formiran je 7. korpus, čiji je postao komandant. Njegova vojna stručnost i odlučnost bili su ključni za uspjeh operacije na Vlašiću. Pod njegovim vodstvom, 7. korpus je izveo niz uspješnih operacija koje su dovele do oslobađanja značajnih teritorija, uključujući i planinu Vlašić. “Naši borci i starješine pokazali su na tom bojištu vrhunsku ratnu vještinu ali i lukavstvo. Zbog toga su sve naše aktivnosti na Vlašiću bile iznenađujuće za agresora pošto smo ga tukli na onim mjestima gdje se najmanje nadao da će biti tučen” zapisao je u svom izvještaju general Alagić nakon oslobođenja Vlašića. Oslobađanje Vlašića imalo je dalekosežne posljedice. Osim što je omogućilo ponovno uspostavljanje komunikacijskih veza i pružilo stratešku prednost ARBiH, ova pobjeda je imala i snažan psihološki efekat. Pokazala je sposobnost ARBiH da izvede složene ofanzivne operacije i oslobodi ključne teritorije, što je dodatno motiviralo vojnike i stanovništvo. Ova operacija otvorila je put ka […]
The post Pobjeda za historiju: Godišnjica operacije oslobađanja Vlašića appeared first on – Info portal Bugojno.




