Požar na deponiji Uborak izazvao je ozbiljnu ekološku krizu u Mostaru, a stanovnicima je preporučeno da zatvore prozore i vrata te izbjegavaju boravak na otvorenom.
Gusti dim i neugodan miris paleži proširili su se u ponedjeljak Mostarom nakon što je oko 9:00 sati izbio požar na deponiji komunalnog otpada Uborak.
Situacija na terenu i dalje je iznimno ozbiljna, a u gašenju sudjeluju kopnene i zračne vatrogasne snage. Zbog gorenja materijala u dubljim slojevima deponije, dim je zahvatio šire područje grada, osobito sjeverna naselja, te utjecao na kvalitetu zraka.
Građanima preporučeno zatvaranje prozora
Stanovnicima je preporučeno da izbjegavaju boravak na otvorenom u blizini zahvaćenog područja te da prozore i vrata drže zatvorenima.
Poseban oprez savjetuje se tijekom noćnih i jutarnjih sati, kada atmosferske prilike mogu spustiti dim u niže slojeve zraka.
Osobama s respiratornim i kardiovaskularnim poteškoćama, djeci, trudnicama i starijim osobama preporučeno je da u potpunosti izbjegavaju izlaganje vanjskom zraku dok se stanje ne stabilizira.
Do potvrde nadležnih sanitarnih i higijensko-epidemioloških službi upozoreno je i da se ne koristi voda iz otvorenih bunara i izvora u blizini deponije.
Zatražen pojačan inspekcijski nadzor
Federalno ministarstvo okoliša i turizma zatražilo je pojačan inspekcijski nadzor i kontinuirano praćenje stanja na terenu.
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder u stalnom je kontaktu sa službama koje sudjeluju u gašenju požara.
Iz Ministarstva su poručili kako je riječ o ozbiljnom incidentu te izrazili nadu da neće biti težih posljedica za zdravlje ljudi i okoliš. Također su naglasili potrebu za hitnim rješavanjem problema deponije Uborak, za koji navode da je godinama zanemarivan.
Mostar: Gori skladište i zgrade na deponiji, uključila se i vojska
(www.jabuka.tv | Foto: Fena)
Izvor: ( www.jabuka.tv / TNTPortal.ba )




