Na današnji dan, 25. augusta 1992. godine, granate ispaljene sa položaja Vojske RS-a izazvale su požar u kojem je izgorjela sarajevska Vijećnica.
Simbol grada i jedan od najljepših objekata iz austrougarskog perioda, za vrijeme opsade Sarajeva više puta je granatiran. Granate ispaljene tog 25. augusta izazvale su veliki požar u kojem je unutrašnjost objekta u potpunosti uništena.
Vijećnica je izgorjela u svega nekoliko sati, a sa njom je nestalo i neprocjenjivo pisano blago Bosne i Hercegovine. Skoro 80 posto bibliotečkog fonda, uključujući dva miliona knjiga, časopisa i neprocjenjive rukopise koji svjedoče o historiji zemlje, stradalo je u požaru.
Građani su pokušali spasiti dio fonda, ali požar koji je zahvatio Vijećnicu nije bio moguće kontrolirati, uz konstantnu pretnju snajperske paljbe sa položaja Vojske RS-a u okolnim brdima.
Nakon obnove, najljepši objekat iz austrougarskog perioda ponovno je otvoren 9. maja 2014. godine. Tako je Vijećnica vraćena građanima Sarajeva, ali i turistima koji svakodnevno posjećuju grad i imaju priliku da uživaju u ljepoti ove jedinstvene građevine.
Izvor: ( www.tvsa.ba / TNTPortal.ba )




