Prije 6 godina BiH zaigrala na Svjetskom prvenstvu. U premijernom meču poraz od Argentine na čuvenoj Maracani

Nogomet, ta čarobna igra koja ima stotine i stotine miliona zaljubljenika u najljepšu i najvažniju sporednu stvar na svijetu-njegovo veličanstvo nogomet, svake četiri godine okuplja najbolje reprezentacije iz cijelog dunjaluka na završnici Svjetskog prvenstva, a koje se igra na raznim kontinentima.

San svakog nogometaša, trenera, navijača je biti na toj završnici i na licu mjesta doživjeti taj adrenalin, euforiju, delirijum, oduševljenje, radost, ali i tugu, zbog  postignutog zgoditka, pobjede, promašenog penala, poraza…

Piše: Rešad MAMELA

Ljubitelji nogometa u našoj zemlji nikada neće zaboraviti 15. juni 2014 godine i istorijski nastup, debi naše reprezentacije na jednom Svjetskom prvenstvu, a koje je održano u Brazilu. Bilo je to 20 izdanje završnice SP a koje je održano od 12. juna do 13. jula, na kome su nastupile 32 selekcije a mečevi su igrani u 12 gradova.

prije 6 godina bih zaigrala na svjetskom prvenstvu. u premijernom meču poraz od argentine na čuvenoj maracani

Taj dan naša selekcija, predvođena selektorom Safetom Sušićem, izašla je na megdan nogometnoj velesili, reprezentaciji Argentine na čelu sa slavnim igračem Lionel Messi, a koja je na tom prvenstvu zaigrala u finalu protiv Njemačke. Susret se je igrao na kultnom stadionu  Maracana u čuvenom Rio De Janeiru.

U veličanstvenoj atmosferi pred 76.000 hiljada navijača, a mahom su to bili navijači selekcije Argentine, ali bilo je i oko tristo naših navijača koji su došli iz brojnih gradova: Sarajevo, Mostar, Tuzla, Kalesija, Breza, Mostar…i država: Švedska, Njemačka, Austrija, Danska, Švicarska… “GAUČI“ su se osjećali kao kod kuće zbog izuzetne podrške njihovih tifoza, ali i naši navijači su zdušno bodrili naše igrače i čula se je često pjesma: Bosnom behar probeharao, Jedna si jedina, Izdrži Bosno…

Nespretan auto gol Kolašinca

Meč je počeo nesretno za našu selekciju. Igrači senisu još ni „zagrijali“ a Argentina dolazi u vodstvo 1:0. Igrao se 3 minut, slobodan udarac izvodi veličanstveni Messi, lopta dolazi u naš kazneni prostor a Sead Kolašinac nespretno i nesretno interveniše i pogađa vlastitu mrežu pored nemoćnog Begovića.

Na tribinama lom, haos, ludnica među navijačima Argentine. Vrlo brzo naši igrači su se pribrali, koncentrisali i do kraja poluvremena imali nekoliko poluprilika (Misimović, Džeko, Hajrović) ali bez konkretne završnice.

U nastavku meča hrabra igra naših momaka, nisu se uplašili velike Argentine, opet nekoliko pokušaja (Pjanić, Lulić, Džeko) ali nema realizacije. Argentina je meč prelomila u 65 minuti, nakon sjajne akcije čarobnjaka Messija koji je prošao „pola“ naše odbrane i s ivice kaznenog prostora matirao našeg „portira“ Begovića za vodstvo od 2:0.

Naši igrači pokušavaju učiniti nešto više i tek u 85 minuti na scenu stupa naš „bombarder“ Vedad Ibišević koji maestralno vara Romera i to je 1:2. Do kraja meča vrlo malo vremena, Argentinci drže loptu  u svom posjedu na sredini, pomalo simuliraju prekršaje, vrijeme neumoljivo teče i kraj 1:2.

Poraz BiH na koji smo svi bili ponosni, jer u večini meča bili smo ravnopravan, a često puta i bolji rival na travnjaku. Čestitke našim igračima i selektoru stizale su sa brojnih strana. U preostala dva meča u grupi ostvarili smo pobjedu nad Iranom 3:1 i nesretan i nezaslužen poraz od Nigerije rezultatom 0:1. U tom meču, kod stanja 0:0, u 21 minuti sudac sa Novog Zelanda Peter O Leary poništio je, po mnogima, čist gol Edina Džeke i na taj način pridonio da naša reprezentacija ne zaigra u osmini finala SP.

Odigrali smo dobro, požrtvovano, borbeno…

Vidjeli ste sve u meču u kojoj je naša selekcija hrabro izašla na megdan svjetskoj nogometnoj velesili u čijim redovima igra nekoliko vrhunskih igrača (Messi, Aguero, Zabaleta, Mascherano, Di Maria…). Što nismo ostvarili povoljan rezultat, a po igri smo trebali odigrati bar neriješeno, sigurno da je uticao i rani autogol Kolašinca koji je dosta uticao na našu igru. No, brzo smo se skoncentrisali, uspostavili našu igru, imali u oba poluvremena po nekoliko  pokušaja  za postizanje zgoditka, ali je nedostatak koncentracije u završnici spasio mrežu Argentine. Odigrali smo dobro, požrtvovano, borbeno. Sigurno da ćemo iz  ovog meča izvuću dosta pouka a koje će nam dobro doći pred naredne mečeve protiv Nigerije i Irana a gdje očekujem još bolju igru i bolji rezultat za našu selekciju u oba meča, rekao je selektor Safet Sušič.

Sretan sam zbog gola, nismo zaslužili poraz

Sigurno da sam presretan zbog postignutog gola, jer nije mala stvar savladati vratara tako močne reprezentacije kao što je Argentina. Naravno da mi je žao, kao i svim saigračima, što našu dobru igru nismo  krunisali bar jednim bodom, jer po onom što se je dešavalo na travnjaku svih 90 minuta, nismo zaslužili poraz. Pokazali smo da smo zaslužili da igramo na završnici SP i sigurno da ćemo u narednim mečevima biti još bolji i učinkovitiji, rekao je strijelac Vedad Ibišević.