Važno je da, prije svega, odaberete pravo vrijeme za putovanje.
Bebe su osjetljive na velike temperaturne promjene, stoga je preporučljivo odabrati period kada nije previše toplo. Ako je moguće, izaberite destinaciju koja nije predaleko kako bi putovanje bilo kraće i udobnije za bebu.
Preporučljivo je krenuti na ljetovanje sa bebom kada napuni barem tri mjeseca. Tokom prvih tri mjeseca života, beba je dovoljno ojačala, navikla se na vanjski svijet, njen vrat je ojačan da može držati glavu uspravno, stvorene su određene rutine za hranjenje i spavanje, pa bez bojazni, uz odobrenje pedijatra, možete otputovati na more.
Putovanje sa bebom prije ovog perioda nije preporučljivo, jer bebe većinu vremena dok su jako male spavaju, bude se samo radi hranjenja, ne mogu čvrsto držati, tijelo im ne reguliše dobro temperaturu, te se brzo pregriju ili rashlade, navodi portal bambopelene.
Lokacije za ljetovanje sa bebom
Putovanje sa malom bebom zahtijeva dodatnu pažnju. Prilikom odabira lokacije za ljetovanje, prvo provjerite da li je dostupan dežurni pedijatar i apoteka, u slučaju da beba oboli.
Birajte mirnija mjesta, bez velike gužve i noćnih klubova. Pazite da smještaj u kojem ćete boraviti bude čist i da ima klima uređaj.
Kada rezervišete smještaj, provjerite da li je moguće dobiti dodatni krevetić za bebu. Razmislite o mogućnosti pripreme hrane za bebu, posebno ako smještaj nije hotelskog tipa, nego trebate kuhinju za pripremu obroka.
Udaljenost plaže i ostalih sadržaja poput prodavnica, restorana, šetališta je važna jer sa bebom ne možete dugo šetati kada je jako vruće.
Provjerite da mjesto nema zagađenu plažu, sa puno ljudi, jer je koža bebe osjetljiva i može reagovati na razne nečistoće iz mora. Mirno more, bez vjetra i velikih talasa se podrazumijeva, jer beba ne treba šok pri prvom susretu sa morskom vodom.
Boravak na plaži sa prirodnom hladovinom koju pruža drveće je bolji izbor od suncobrana, jer on ne pruža potpunu zaštitu, a beba se može pregrijati.
Šta obavezno ponijeti?
Kada putujete sa bebom, važno je ponijeti sve potrebne stvari. To ne znači da trebate pretrpavati stvari i nositi ono što možete kupiti ako zatreba.
Krema za sunčanje sa zaštitnim faktorom 50 je neophodna na moru. Prije šest mjeseci se ne preporučuje upotreba krema za sunčanje za bebe, stoga se posavjetujte sa pedijatrom.
Ponesite dovoljno pelena, odjeće, hrane, flašica i igračaka. Šešir i lagana odjeća sa dugim rukavima su važni.
Imajte osnovni set za prvu pomoć pri ruci, uključujući toplomjer, lijekove za temperaturu i sredstva za dezinfekciju.
Izbjegavajte najtoplije dijelove dana na plaži: idite rano ujutro ili kasno popodne.
Pokušajte održati rutinu spavanja iako ste na odmoru. Beba treba redovno piti vodu da ostane hidrirana.
Obratite pažnju na sve promjene u ponašanju ili zdravstvenom stanju bebe tokom boravka na moru. Prije putovanja, posavjetujte se sa pedijatrom o potrebnim vakcinama i savjetima za put.
Kako kupati bebu u moru?
Važno je da se beba prilagodi novoj sredini. Postepeno navikavajte bebu na morsku vodu, počevši sa kratkim periodima u plićaku.
Najvažnije je da beba bude sigurna. Preporučuje se postepen ulazak u vodu – prvo stopala, zatim tijelo, a tek onda mozete spustiti bebu u vodu, najbolje stomakom prema povrsini vode. Nikako je nemojte naglo uroniti. Deset minuta u vodi je dovoljno za početak, a kasnije možete produžiti boravak ako je voda topla.
Nakon kupanja, istuširajte bebu od slane vode, obavijte ju čistim peškirom i nanesite hidrantnu kremu da osjetljiva koža ne isuši dodatno.
Dok beba sjedi u pijesku, obavezno joj obucite pelene za kupanje kako biste spriječili infekcije, prenosi Politikin magazin.
BONUS VIDEO:
PRVI PUT SA BEBOM NA MORE Šta obavezno ponijeti? appeared first on Aloonline.ba.
Izvor: ( aloonline.ba / TNTPortal.ba )