REŠIN SPORTSKI VREMEPLOV/ Prije 7 godina FK Rudar Kakanj osvojio 18 turnir „Hašim Spahić“ u Ilijašu

Nogomet, ta čarobna igra koja širom svijeta donosi dosta uzbuđenja, neizvjesnosti, dramatičnosti u prvenstvenim, prijateljskim, revijalnim mečevima ljubiteljima najvažnije sporedne stvari na svijetu. Svi ti mečevi, bez obzira iz kojih rangova takmičenja dolaze suprostavljene ekipe, uvjek su zbog pobjede ili poraza njihovih ljubimaca jednim navijačima donosili radost, sreću, oduševljenje… a druge bacali u očaj, plač, tugu…

Na cijeloj planeti igraju se gotovo svakodnevno utakmice, bez obzira na važnost takmičenja, a koje na tribine stadiona dovode masu navijača tih klubova.

Piše: Rešad MAMELA

Ni u našoj zemlji ništa nije drugačija atmosfera na stadionima, bilo da se radi o prvenstvenim ili revijalnim utakmicama. Igraju se brojni turniri a koji privlače brojne ljubitelje nogometa, a jedan od njih je i tradicionalni memorijalni turnir koji se igra u Ilijašu.

U znak sjećanja na legendarnog komadanta, majora Hašima Spahića, u ljetnom periodu nastupaju brojne ekipe a koje privuku veliki broj zaljubljenika u nogomet iz Ilijaša, Breze, Visokog, Vogošće, Sarajeva, Kakanja…

rešin sportski vremeplov/ prije 7 godina fk rudar kakanj osvojio 18 turnir „hašim spahić“ u ilijašu

Na ovom renomiranom turniru igrali su Sarajevo, Željezničar, Velež, Bosna (Visoko)…Prije 7 godina, 16. i 17. jula na 18 memorjalnom turniru nastupile su ekipe: premijeligaši Olimpik i Rudar iz Kakanja, domaćin turnira drugoligaš Ilijaš i član kantonalne lige Jedinstvo (Ljubinići). Bila je to prilika da šefovi stručnih štabova tih ekipa Jusufbegović, Odović, Begić i Mujkanović vide sa kakvim snagama ulaze u nova prvenstva, da uigraju najbolje postave i pokušaju osvojiti ovaj prestižni turnir.

Poštovani čitaoci vaš novinar je godinama učesnik ovog turnira i sa velikim zadovoljstvom sam obavljao posao oficijelnog spikera  na gradskom stadionu u Ilijašu.

Kakanjci opet najbolji

Prvog dana turnira, u polufinalnim mečevima,voljom žrijeba turnir su otvorile ekipe Olimpika i Jedinstva. Poslije mnogo bolje igre tokomcijelog meča Premijer ligaš iz Sarajeva ostvario je ubjedljiv trijumf i plasirao se u finale. Nakon te utakmice uslijedilo je svečano otvaranje turnira a svečano ga je otvorio Damir Filipović, predsjedavajući Općinskog vijeća Ilijaš. Uslijedio je drugi polufinalni meč, prvoligaš iz Kaknja, tim Rudara bio je bolja od domačina iz Ilijaša, slavio pobjedu sa 2:0 i zakazao veliko finale protiv Olimpika.

Drugi dan turnira prvo je igran meč za treče mjesto a gdje je Ilijaš bio bolji i savladao Jedinstvo iz Ljubinića. Slijedilo je veliko finale, meč koji je  privukao veliki broj ljubitelja nogometa, a koji su uživali u sjajnim akcijama, odličnim udarcima, izvanrednim odbranama vratara oba tima. Poslije zanimljive i dobre utakmice slavio je Rudar rezultatom 2:0 i na taj način  odbranio naslov pobjednika sa prošlogodišnjeg turnira.

Specijalni žiri izabrao je za najboljeg igrača turnira Edvina Šabotića (Rudar), najbolji strijelac je bio Irhan Smajić (Olimpik) a najbolji golman Ivan Tirić (Rudar). Svi oni su dobili prekrasne poklone, a pobjednički tim Rudara veliki pehar koji je visoko u zrak podigao kapiten ekipe iz Kaknja Zlatan Gafurović.

Sigurno da smo sretni

Naravno svi u našem taboru smo sretni i oduševljeni što smo ponovo najbolji na ovom respektabilnom turniru. U oba meča pokazali smo kvalitet, znanje i uz veliko htijenje, borbenost, požrtvovanje sasvim zasluženo osvojili pehar. Čestitam našim rivalima u finalnom meču na fer i sportskoj igri, a organizatorima  veliko hvala i bravo za sjajnu organizaciju turnira, rekao je kapiten pobjedničke ekipe Gafurović.

Hvala svim učesnicima

Želim da se u ime organizatora turnira JOB „Unija veterana“ Ilijaš zahvalim svim ekipama na učešću na ovom tradicionalnom turniru. Sigurno da su svi ljubitelji nogometa oba dana turnira uživali, imali su priliku na licu mjesta vidjeti dosta vrsnih majstora nogometne igre i želim da se i svim gledaocima iz Ilijaša i okolnih mjesta zahvalim na posjeti na turniru na svim utakmicama, rekao je član organizacionog odbora Mehmed Mede Kozić.