REŠIN SPORTSKI VREMEPLOV/ Prije pet godina Olimpik osvojio Kup BiH, boljim izvođenjem penala savladan Široki Brijeg

Nogomet, igra koja privlače milione ljubitelja ove najljepše sporedne stvari na svijetu-njegovog veličanstva nogomet, svojom neizvjesnošću često puta dovodi do euforije jedne i tuge druge ekipe.

Naime, po mali „milion“ puta do pobjede i slavlje slavile su ekipe koje nisu bile u „planu“ nogometnih stručnjaka i sveznalica, dok su „papirnati“ favoriti travnjak napuštali nadigrani, poraženi, poniženi… A posebno to je izraženo u Kup takmičenjima, kako u našoj državi, tako i širom cijelog svijeta.

Piše: Rešad MAMELA

Tako nešto slično desilo se je i u Kup takmičenju u našoj zemlji u sezoni 2014/15 kada su do finala došle ekipe NK Široki Brijeg i FC Olimpic (Sarajevo). U polufinalnim mečevima ekipa sa Pecare  bila je bolja od Borca (Banja Luka) dok su „vukovi“ sa Otoke izbacili Zrinjski boljim izvođenjem penala 5:4.

rešin sportski vremeplov/ prije pet godina olimpik osvojio kup bih, boljim izvođenjem penala savladan široki brijeg

U velikom finalu igrana su dva meča, prvo na Pecari u Širokom Brijegu gdje završeno 1:1, da bi revanš meč koji je odigran 27. maja 2015.god. u Sarajevu na stadionu „Koševo“ pružio priliku za oba rivala da zabilježe povoljan rezultat i osvoje prekrasan pehar.

Poštovani čitaoci vaš novinar vršio je radio prenos sa ovog meča i imao sam priliku da vidim šta se je sve dešavalo u taboru oba rivala, kako prije meča, tako i tokom i nakon susreta. U oba tabora bili su optimistični, vjerovali su u svoj kvalitet, strateg domaćih, iskusni nogometni mag Mirza Varešanović svojim pulenima ulijevao je snagu, ohrabrenje, nadu da mogu do trofeja, dok s druge strane u ekipi sa Pecare bili su ubijeđeni da je rezultat iz prvog meča samo bio njihov slab dan i da će sigurno u uzvratu biti mnogo bolji i da će slaviti.

Nekih dvije hiljade navijača, mahom su to bile pristalice „vukova“ sa Otoke, nadali su se dobroj igri oba rivala i pobjedi njihovih ljubimaca. Sudija Ognjen Valjić dao je znak za početak meča i krenulo je početnim ispitivanjem snaga. U 5 minuti šutira Pereira ali njigov udarac vratar gostiju Luka Bilobrk lako zaustavlja. U 24 minuti slobodnjak za Široki sa nekih 18,19 metara , šut Zakarića brani Dino Hamzić. U 34 minuti u prilici su domaći, Brkovića ometa Lago Wagner  ,igrači Olimpica traže penal ali sudac Valjić samo odmahuje rukom i pokazuje da se igra nastavlja.

U finišu poluvremena Široki dolazi u vodstvo

Kada su svi očekivali da će prvo poluvrijeme završiti bez pogodaka u 44 minuti Široki dolazi u vodstvo.Lijepa akcija Zakarić, Ćorić koji centrira sa desne strane a Ivan Peko glavom zateže „storu“ Hamzića i rezultat je 0:1.U 45 minut novi belaj za sarajlije, crveni karton dobija Jadranko Bogičević zbog udaranja Peke i Olimpic ostaje sa deset igrača u polju.

U nastavku meča domaćin iako oslabljen  se ne predaje, igra se  56 minut, a na scenu stupa kapiten domaćih, strijelac i na prvom meču u Širokom Brijegu, izvanredni Veldin Muharemović koji matira nemočnog Bilobrka i rezultat je poravnat 1:1. Tim rezultatom  susret je i završen, identičnim rezultatom kao i prvi na Pecari i pristupa se  izvođenju penala.

U prve četiri serije igrači oba tima su precizni i dolazi peta,odlučujuća serija. Prvo šutira Olimpic, loptu namješta Muharemović i dovodi „ vukove“ u vodstvo 5:4, slijedi penal za Široki, loptu namješta na kreč Davor Landeka ali „mačka“ sa Otoke Dino Hamzić brani i donosi naslov osvajača Kupa ekipi OLIMPICA.

Nastaje veliko slavlje igrača, trenera, uprave kluba na travnjaku, ali i na tribinama gdje domaći navijači vatreno i bučno slave uspjeh svojih ljubimaca.

Ovim trijumfom, ekipa Olimpica po prvi put u svojoj istoriji izborila je pravo nastupa u Evropi, tačnije u kvalifikacijama za Evropsku ligu 2015/16 godinu.

Bila je ovo kruna sezone

Osvajanje kupa za Olimpic je bila kruna te sezone, jer smo imali fenomenalnu ekipu i na kraju smo sve podredili kupu znajući da imamo kvalitet za osvajanje i takodjer da krunišemo dugogodišnji rad i ulaganje u Olimpik tadašnjeg predsjednika gospodina Nijaza Gracića.

Bilo je uživanje igrati te sezone za ovaj klub jer smo svi bili kao jedan, svi uposlenici, od vrha do nas igrača disali su kao jednina. Nekako kao da smo predosjećali da možemo uraditi nešto vrijedno spomena za sav dugogodišnji rad i zalaganje.

Historijski je to uspjeh za jedan tako mlad klub i mislim da je svim igračima i trenerima kao i svima onima koji su bili uključeni na bilo koji način rad sa Olimpicom to velika satisfakcija . Uvijek je lijepo dići pehar jer to su nezaboravni trenuci koji uvijek izazivaju osmjeh na licu kada ih se budemo sjećali -rekao nam je izvanredni igrač i strijelac pobjedničkog gola Veldin Muharemović.

Naš trijumf je zaslužen

Iako su mnogi prognozirali da će pehar stići na Pecari to se nije ostvarilo zahvaljujući našoj dobroj igri u oba meča. Svi moji saigrači u djelo su proveli sve zamisli našeg šefa  Varešanovića koji je izvanredno postavio našu igru a što je na kraju rezultiralo našim trijumfom.Sigurno da smo svi srećni,zadovoljni,oduševljeni i naš trijumf je zaslužen. Sada idemo slaviti, uživati, podijeliti radost sa našim navijačima i prijateljima jer ovo je veliki dan za ovaj mladi kolektiv-rekao je vratar Dino Hamzić.