REŠIN SPORTSKI VREMEPLOV/ U prvoj ”domaćoj” utakmici u Bolonji poraženi smo od Hrvatske. Salihamidžić postigao historijski pogodak za BiH

Samo par mjeseci nakon završetka rata u našoj zemlji nogomet se  je vratio na velika vrata u BiH. Zahvaljujući vodećim ljudima FIFE primljeni smo u svjetsku nogometnu federaciju i naša selekcija dobila je priliku da nastupi u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 1998 god., a koje je održano u Francuskoj.

Voljom žrijeba naša reprezentacija se je našla u grupi sa Danskom, Hrvatskom, Grčkom i Slovenijom i naravno da nam nogometni stručnjaci nisu davali gotovo, pa nikakve, šanse da uradimo nešto više u takvoj konkurenciji. No, u prvom ciklusu za svjetsko prvenstvo najvažnije je bilo učestvovati, da se čuje za BiH i njene igrače i trenere.

Piše: Rešad MAMELA

Prije početka kvalifikacija morali smo prijaviti kao  „domaći“ teren u Bolonji, i to najviše zahvaljujući našoj čuvenoj menadžerici Miri Poljo i italijanskoj nogometnoj federaciji, iako su nam gostoprimstvo nudile Slovenija, Turska, Portugal. Prvi meč odigrali smo 1.septembra 1996.god. kao gosti protiv Grčke, u Kalamati i izgubili sa 0:3.

rešin sportski vremeplov/ u prvoj ''domaćoj'' utakmici u bolonji poraženi smo od hrvatske. salihamidžić postigao historijski pogodak za bih

Ubrzo je slijedio naš prvi „domaći“ susret  koji smo odigrali na stadionu „Renato Dall ARRA“ u Bolonji, 8. oktobra 1996.godine.

Poštovani čitaoci, vaš novinar je vršio radio prenos sa ovog istorijskog meča za bh. nogomet i upoznao se sa svim problemima koji su predhodili ovom meču, dešavanjima na travnjaku i nakon meča. Odlazak u Bolonju, okupljanje, treniranje bilo je u dijelovima i selektor Fuad Muzurović bio je na velikim mukama kako da sastavi i uigra početnih jedanaest.

Iz Sarajeva su u avionu prema Bolonji poletjeli samo igrači koji su bili u domaćim  klubovima (Dedić, Begić, Pintul, Geca, Dadić, Musić), a tu su bili i  članovi mlade reprezentacije i nekoliko novinara, dok su u Bolonju  dolazili igrači koji su igrali širom Evrope (Konjić, Katana, Salihamidzić, Bolić, Baždarević…) dok je čak iz Koreje doletio Teljigović.

Po ogromnoj kiši Hrvatska zasluženo slavila

Ogromna kiša danima je padala u Bolonji, teren je bio natopljen kao spužva, čak su iz tabora Hrvatske predlagali da se meč uopšte ne igra, ali glavni sudija meča Atanas Uzonov iz Bugarske je dva sata pred početak susreta izašao na teren sa kapitenima oba rivala i donio je odluku-susret će se igrati.

Počelo je obostrano otvoreno, naši igrači su dva navrata preko Salihamidžića i Bolića opasno zaprijetili, dok je Boban iz slobodnjakla sa nekih 17,18 metara uzdrmao prečku našeg vratara Omerovića.

Igrao se 12 minut kada je Slaven  Bilić pogodio za vodstvo Hrvatske 0:1. No to nije „uplašilo“ naše igrače, nastavili su sa ofanzivnom igrom i u 25 minuti velika radost naših nekih tristo navijača, munjevita kontra je sijevnula po lijevoj strani  Smajić, Bolić, lopta do Salihamidžića i „portir“ Hrvatske Dražen Ladić je nemoćan- 1:1.

Bio je to historijski, prvi zgoditak naše selekcije u kvalifikacijama za SP i tim golom Salihamidžić je ušao u anale bh. nogometa. Do kraja poluvremena Hrvatska postiže zgoditak u 32 minuti za 1:2 a strijelac je bio Goran Vlaović. U nastavku meča naša selekcija pokušava do izjednačenja, pokušaji Bolića i Katane ali bez realizacije. U 64 minuti novi pogodak Hrvatske,vodstvo 1:3 a strijelac je Bokšić. To izaziva znatan pad koncentracije u igri naših igrača i u finišu meča najbolji pojedinac susreta Alen Bokšić postiže svoj drugi zgoditak u 85 minuti za konačni rezultat 1:4.

Očekivani rezultat po najavama nogometnih znalaca, naš „ostarjeli“ vezni red  Smajić, Baždarević, Teljigović nije mogao na megdan vrsnim igračima Boban, Asanović, Bokšić i to je rezultiralo našem porazu.

Te kvalifikacije završili smo na 4 mjestu u grupi sa 9 bodova, uz 3 pobjede i 5 poraza i gol razlikom 9:14. Prva u grupi bila je  Danska sa 17, druga Hrvatska sa 15 bodova, koja je zaigrala na SP i napravila fantastičan rezultat, osvajanjem trećeg mjesta i bronzane medalje.

Zaslužena pobjeda Hrvatske

Nemam baš šta puno zamjeriti svojim igračima. Svjesni smo da smo protiv sebe imali jaku selekciju, sa par odličnih igrača (Boban, Šuker, Bokšić, Jarni, Bilić) i koji su na najbolji način iskoristili svoje prilike. I vrlo težak teren nije nam išao na ruku, igrači su se borili, trčali ali to nije dovoljno za nešto više protiv ovako jake selekcije. Hrvatska je zasluženo pobijedila. No, sigurno da ćemo iz meča izvući pouke za naše naredne mečeve, za koje se nadam da ćemo igrati u BiH, rekao nam je selektor Fuad Muzurović.

Velika pobjeda mlade reprezentacije BiH

U ranim podnevnim satima u Imoli, blizu Bolonje, odigran je meč mladih reprezentacija BiH I Hrvatske. Sasvim neočekivano, ali zasluženo, naša mlada repka slavila je rezultatom 3:1. Dva gola postigao je Emir Granov a jedan Dženan Uščuplić. Selektor Nermin Hadžiahmetović vjerovao je u svoje momke: Gogalić, Hošić, Joldić, Biščević, Smajilagić, Gušo…koji su apsolutno nadigrali izabranike selektora Hrvatske Martina Novoselca: Tomas, Butina, Šimić, Vugrinec, Tokić…