REŠIN SPORTSKI VREMEPLOV/ U veličanstvenoj atmosferi u Bihaću nije bilo pobjednika, Ćiro na klupi Irana

Nogomet, najvažnija sporedna stvar na svijetu, svojom ljepotom, dramatičnošću, neizvjesnošću na stadione širom dunjaluka svakodnevno dovodi  mase zaljubljenika u ovaj sport. Brojni klubovi, a pogotovo kada nastupaju reprezentacije nebrojanog broja država, na tribinama dovode do euforije, delirijuma, plača, tuge…navijača tih timova i nacionalnih selekcija.

Ni u našoj zemlji nije ništa drugačija sitoacija, u brojnim čaršijama (Sarajevo, Zenica, Tuzla, Mostar, Banja Luka, Bijeljina…) kada igraju njihovi ljubimci ulice opuste i svi se sele na tribine, da svojim bodrenjem, navijanjem, pjesmom budu dvanaesti igrač na travnjaku njihovih mezimaca.

Piše: Rešad MAMELA

Tu čarobnu moć nogometa, strasti prema njemu, najbolje  su osjetili svi stanovnici  prelijepog Bihaća, grada na svjetskoj ljepotici rijeci Uni, prije  devetnaest godina (22.jula 2001.god.). Naime, tog dana u Bihaću je bio nogometni praznik. Masa svijeta iz Bihaća, ali i ostalih mjesta iz cijele Krajine: Cazin, Velika Kladuša, Sanski Most, Bosanski Petrovac, Bosanska Krupa, Ključa…ali i  brojni ljubitelji nogometa iz dijaspore: Austrije, Njemačke, Slovenije, Švicarske…došli su da budu dio nogometnog spektakla za „dušu i sjećanje“.

rešin sportski vremeplov/ u veličanstvenoj atmosferi u bihaću nije bilo pobjednika, ćiro na klupi irana

Na stadionu NK Jedinstvo podno Borića odigran je prijateljski međunarodni meč Bosna i Hercegovina-IRAN.

Poštovani čitaoci vaš novinar vršio je radio prenos  ovog susreta, dva dana sam bio u Bihaću sa našom selekcijim i osjetio i doživio neopisivu ljubav bišćana i svih krajišnika prema svojoj reprezentaciji i svojoj, jednoj i jedinoj, državi.

Vodili smo sa 2:0 ali nismo uspjeli slaviti

Atmosfera u samom gradu je bila sjajna, već od podneva u Bihać su se slivale kolone automobila iz brojnih bh. gradova. Automobili sa brojnim zastavama, dresovima, šalovima, balonima…kružili su gradom i uz pomoć bučnih sirena podgrijavali atmosferu, a i iz brojnih  kafića i restorana orile su se navijačke pjesme i skandiranje našim igračima i našoj reprezentaciji.

Svi su jedva čekali početak meča, a na tribinama se okupilo oko osam hiljada naših navijača. Naš selektor Mišo Smajlović na zagrijavanje je poslao momke u koje je vjerovao da mogu do pobjede: Varešanović, Biščević, Hota, Šabić, Mešanović, Muharemović…a na drugoj strani, trener svih trenera selektor Irana, čuveni Ćiro BLAŽEVIĆ izveo je svoje pulene: Karimi, Minavand, Khaziravi, Kavianpour, Rezaei…Sudac  Darko Šeferin iz Slovenije dao je znak za početak meča.

Naša selekcija odmah je krenula ofanzivno, borbeno, požrtvovano i već u 7 minuti Bihać „gori“, Seferović matira golmana Mirzapoura i BiH vodi 1:0. Na tribinama oduševljenje, lom, delirijum…Slavlje se nije ni stišalo, a već u 10 minuti je 2:0, ljubimac navijača iz Bihaća Miroslav Dujmović cijepa „storu“ golmana gostiju i naši vodi 2:0. U gledalištu ludnica, tresu su se tribine bihačkog nogometnog „hrama“, drhti cijela Krajina…svi slave  visoko vodstvo za samo deset minuta igre.

No, stari „vuk“ Blažević skače sa klupe, prilazi aut liniji i uz pomoć prevodioca daje upute  igračima Irana. To je vrlo brzo dalo rezultat, u 17. minuti  rezultat je smanjen 2:1  a strijelac za Iran je Dinmohammadi koji matira Tolju. Prvo poluvrijeme završava našim vodstvom 2:1, u nastavku meča obostrano otvorena igra, naši stvaraju prilike koje ne realizuju  Šilić, Halilović, Hota ali i gosti su imali dvije, tri ozbiljne šanse za postizanje zgoditka.

I kada su svi na stadionu pomislili da ćemo slaviti trijumf, u posljednjim trenucima meča rezultat je izjednačen 2:2, a strijelac za goste bio je Fatemi. Ipak navijači su zadovoljni, vidjeli su četiri prekrasna zgoditka, još dosta dobrih udaraca, lijepih akcija, odbrana vratara oba tima…i aplauzom pozdravljaju aktere ovog meča za nezaborav.

Šteta što nismo slavili

Mislim da smo igrom, požrtovanjem, borbenošću zadovoljili naše  vatrene navijače. Imali smo vodstvo od 2:0.stvorili još par dobrih šansi i mislim da smo zaslužili pobjedu u ovom meču. No, tako je to u nogometu, kada ne iskoristš svoje prilike slijedi kazna. No, bez obzira na krajnji rezultat, ovo će ostati u sječanju svih ljubitelja nogometa u Bihaću i  cijeloj Krajini, rekao je strijelac Miroslav Dujmović.

Dobra igra oba rivala

Sretan sam što sam danas, kao izbornik selekcije Irana, bio u mojoj BiH. Bila je ovo utakmica koja je mogla zadovoljiti  sve ljubitelje nogometa, bilo je puno šansi, trke, zgoditaka,akcija i mogu reći da su oba rivala prikazala dobru igru. Čestitam kolegi Smajloviću kako je spremio svoje izabranike, a posebno želim da pozdravim sve navijače na tribinama i u cijeloj BiH, rekao je Ćiro Blažević.