REŠIN SPORTSKI VREMEPLOV/Veličanstvena proslava plasmana Sarajeva u 3. kolo kvalifikacija

Nastupi u nacionalnim prvenstvima u svakoj zemlji, za svaku ekipu imaju svoju draž i donose dosta neizvjesnosti, oko plasmana u samom vrhu, ali i u borbi za opstanak u najjačem nacionalnom rangu.

Sigurno da navijači tih ekipa često puta uživaju u pravim nogometnim ljepoticama,bar kada je u pitanju sudar najkvalitetnijih timova koji se bore za šampionski naslov i za mjesta koja vode u nastup u evropskim takmičenjima. Navijači svakog kluba u svijetu,pa i u našoj zemlji, žele da njihovi ljubimci budu na samom vrhu ili pak na pozicijama koje omogučuju međunarodne zvanične utakmice.

Piše: Rešad MAMELA

U Evropi je najvažnije takmičenje UEFA Liga prvaka a koje svake sezone donosi izuzetno kvalitetne mečeve, a koje igraju prvaci nacionalnih liga i ponajbolje ekipe iz najjačih evropskih liga. I šampion naše zemlje dobija priliku,doduše od pret kvalifikacionih susreta,da se okuša na međunarodnoj nogometnoj sceni. Prije 13 godina, u sezoni 2007/08 naš šampion FK Sarajevo je u prvom pretkolu bio bolji od predstavnika Malte i u dugom pretkolu morao je na mrgdan viceprvaka Belgije,izuzetno jakoj ekipi GENK. U prvom meču koji je igran 31. jula u Belgiji naš šampion priredio je senzaciju, ostvario je pobjedu 1:2, a zgoditke za „bordo“ tim dali su Muharemović i Raščić.Bio je to sjajan rezultat koji nije niko očekivao u našem taboru, a nogometne „sveznalice“ čak su predviđale katastrofu našeg šampiona na „vrelom“ gostovanju u Belgiji. No, iako je zabilježena izuzetna pobjeda, svi su bili svjesni
da još ništa nije gotovo, jer za sedam dana slijedio je revanš meč na stadionu „Koševo“ u Sarajevu.

GENK je pobijedio, ali Sarajevo je otišlo dalje

Osmo august 2007.god. uvjek će ostati u sječanju svih navijača Sarajeva ali i ostalih ljubitelja nogometa širom naše zemlje. Taj dan u Sarajevu je bio nogometni praznik, masa svijeta već od
podneva „okupirala“ je čaršiju, navijači iz brojnih bh
gradova (Konjic, Hađići, Breza, Travnik, Kakanj, Olovo, Ilijaš, Živinice…) ali i iz inozemstva (Njemačka, Austrija, Slovenija, Švicarska…) stvarali su veličanstvenu atmosferu na ulicama i trgovima u Sarajevu. Brojni kafići, restorani, picerije bili su dupke ispunjeni navijačima koji su okičeni dresovima, šalovima, zastavama napravili veličanstvenu koreografiju u glavnoj bh čaršiji. Poštovani čitaoci vaš novinar vršio je radio prenos ovog meča i zaista sam bio oduševljen atmosferom koja je
vladala među navijačima taj dan. Svi putevi vodili su ka Olimpijskom stadionu „Koševo“ na čije tribine se je smjestilo preko 25 hiljada navijača Sarajeva i svi su jedva čekali da Rumunski sudac Alexandar
Dan Tudor da znak za početak meča.Trener gostiju Hugo Broos od prvog minuta postavio je napadačku formaciju svog tima,želio da njegovi izabranici: Cornelis, De Decker, Barda, Caillet, Vrancken… što prije dođu do zgoditka. U prvih 45 minuta gosti su bili opasni, u
dva, tri navrata (Cornelis, Bošnjak, Matoukou) su ozbiljno zaprijetili ali je na mjestu bio izvrsni golman Muhamed Alaim koji je spasio svoju mrežu i završeno je bez pogodaka 0:0.U ovom dijelu zabilježili
smo i dva pokušaja domačih igrača (Raščić i Grujić) ali nije bilo završnog udarca. U nastavku GENK je krenuo još ofanzivnije,sa 4 napadača i to im se isplatilo u 58 minuti. Slobodan udarac sa desne strane
izveo je Da Silva, lopta u petercu dolazi do usamljenog Tomislava Mikulića koji trese mrežu Sarajeva i rezultat je 0:1. Narednih tridesetak minuta gosti pokušavaju doći do drugog gola koji ih vodi dalje, bilježimo pokušaje Vranckena, Alexa, Vandoorena ali na mjestu je odbrana Sarajeva na čelu sa sjajnim golmanom Alaimom. Najveću priliku imao je u 80 minuti Da Silva ali njegov udarac sa 8,9 m sjajno zaustavlja Alaim i vodi svoj tim u naredno kolo. Rumunski sudac produžio je meč 5 minuta, ni to nije pomoglo belgijancima i onda svira kraj i nastaje haos,ludilo,delirijum na tribinama i na travnjaku Koševa. Igrači su u zagrljaju trenera, članova uprave, navijača a „Horde zla“ prave veličanstvenu proslavu i plasman u sljedeće, posljednje pretkolo, a gdje je Sarajevo čekao Dinamo (Kijev). Slavlje sa stadiona nastavilo se je do ranih jutarnjih sati u cijelom Sarajevu, ali i po gradovima širom BiH.

Ovo je sjajan rezultat
Bio je ovo težak, neizvjestan meč svih 90 minuta. Znali smo da će GENK od prvog minuta krenuti ofanzivno, napadački sa željom da što prije postigne gol. U prvih 45 minuta moji igrači su igrali izuzetno dobro, trčali su kao „navijeni“, borili sezasvaku loptu i uspjeli smo sačuvati našu mrežu. U nastavku gosti su još više ubrzali igru, stvarali su nam dosta problema, poslije njihovog gola ipak smo uspjeli našu igru konsolidovati, imali smo i dvije dobre kontre i prilike ali bez konačnog završnog
udarca. No, nismo ni primili gol, ostvarili smo rezultat koji nas vodi dalje i to je veliki uspjeh našeg tima ali i cijelog bh nogometa-rekao je trener Sarajeva Husref Musemić.

Hvala navijačima
U veličanstvenoj atmosferi koji su stvorili naši navijači,koji su nas nosili svojim bodrenjem i pjesmom cijeli tok meča, pokazali smo karakter i odigrali dobro protiv izuzetno jakog rivala. Nismo ustuknuli ni
za pedalj u čitavom susretu, svi igrači koji su nastupili borili su se kao“lavovi“ za svaku loptu, aut, korner… i to nam je donijelo rezultat i plasman u naredno kolo-rekao je Vladan Grujić. Oni su nastupili u meču za istoriju Alaim, Hadžić, Bašić, Milošević, Džakmić, Maksimović, Grujić, Šaraba, Bučan, Muharemović i Raščić. Još su igrali: Repuh, Babić i Turković. Trener: Husref Musemić.

rešin sportski vremeplov/veličanstvena proslava plasmana sarajeva u 3. kolo kvalifikacija