Sezona je alergija: Kako se zaštititi i ublažiti simptome

Sezona je proljetnih alergija koje vidno ometaju našu svakodnevnicu, bilo da smo kući, ili na poslu. Proljeće je, ujedno, i najnepovoljniji period zbog čestog mijenjanja vremena i polena koji je najzaslužniji za alergijske reakcije

Alergije su, sasvim sigurno, bolesti modernog doba jer njihova učestalost, unazad više od 50 godina, značajno raste na globalnom nivou. Ne postoje načini za one koji su skloni alergijskim reakcijama, da ih dugoročno neutrališu, ali postoje preporuke koje ih ublažavaju.

Kijaviica, suzenje i crvene oči, curenje nosa ili zapušen nos, glavobolja, razdražljivost… Sve ovo samo su neki od simptoma sezonskih alergija, prisutnih, upravo, u proljeće, a na koje, dodatno, utiče i stanje našeg organizma.

Alergija na polen

Alergija na polen javlja se kao posljedica preosjetljivog imunog sistema na alergene supstance koje udišemo, a izaziva je cvijetni polen ili polen bilja, žitarica, trava, drveća i žbunja. Alergeni imaju dugoročan ili sezonski karakter, zavisno o kojoj vrsti je riječ. Međutim, sezonski alergeni počinju s prvim danima proljeća, a svoj uticaj nastavljaju i tokom ljeta i jeseni.

“Sad je jun mjesec, znači počinje cvjetanje lipe, koja je jako alergena i ona ovo suvo vrijeme, još i vjetar koji raznosi alergene… Ili što su naši ljudi jedva dočekali da malo izađu u prirodu, u šumu i onda tu naiđu na neke alergene koji zaguše, koji izazovu curenje očiju, nosa, kašljucanje, grebanje u grlu, i tako dalje”, kazala je dr. Azra Pašić, specijalista urgentne medicine.

Alergijske bolesti, u nekim slučajevima, mogu biti i opasne za život, zbog čega je neophodno prevenirati simptome. Najefikasniji način liječenja svih vrsta alergija je izbegavanje kontakta s alergenom, što je gotovo nemoguće, jer se polen prenosi vazduhom, a sunčano i vjetrovito vrijeme pojačavaju njegovo širenje.

Određene osobe razviju imuni odgovor

“Postoje farmaceutski proizvodi koji su u slobodnoj prodaji i ti pacijenti, ustvari, najbolje i znaju šta njima najbolje djeluje od tih preparata. Ali, svakako izbjegavati taj period godine kada ste alergični na cvjetanje neke biljke na koju ste alergični. I, naravno, po povratku kući isprati dobro sluznice nosa, usta, umiti se dobro… Na taj način, barem, pokušati skinuti taj alergen”, pojasnila je doktorica Pašić.

Zašto određene osobe u kontaktu sa alergenom razvijaju imuni odgovor, druge ne, još nije poznato, ali genetski faktori su, vjerovatno, najizgledniji razlog, smatraju stručnjaci.

“Od rođenja, pa dalje, nailazimo na te razne alergene, pa onda kako to organizam prihvata, ili ne prihvata. Da li će reagovati alergijskom reakcijom na to”, dodala je Pašić.

Kako ublažiti simptome

Važno je napomenuti i da je koncentracija polena u vazduhu veća ujutro i za vrijeme vjetrovitog i sunčanog vremena, dok je tokom kišovitog i hladnog vremena manja.

Održavanje lične higijene, redovno provjetravanje prostorija, unošenje dovoljne oličine vitamina C, zatim dovoljno hidratacije organizma i šetnje u periodu kiše, samo su neke od preporuka kojima ćete značajno ublažiti alergijske simptome. (N1)

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU