Široki Brijeg eliminisao Sarajevo

Fudbaleri Širokog Brijega i Sarajeva odigrali su jako dobar susret osmine finala Kupa BiH na Pecari, opravdavši nešto bolju formu u kojoj se oba tima trenutno nalaze.

Duel prošlogodišnjih finalista Kupa BiH već od početka je slutio na to da će opravdati očekivanja, a domaći tim je vrlo agresivno krenuo ka golu Sarajeva i prvi udarac u okvira gola Vedrana Kovačevića upućen je već u 2. minuti. No, mladi golman Bordo tima bio je siguran.

Sarajevo je u ranoj fazi susreta bilo rezervisano i nije previše prijetilo golu Širokog Brijega, a visoki presing domaći su igrali jako dobro, pa Sarajevo nije lako prelazilo centar.

Domaći tim je prijetio i u 8. minuti preko Hrkaća koji šutira sa distance, ali još jednom je bio oprezan  čuvar mreže Sarajeva Kovačević. Ipak, ni Kovačević nije mogao ništa u 20. minuti, kada je sjajno šutirao Bože Vukoja sa distance, no njegov udarac je pogodio prečku.

Bio je to tek uvod u ono što slijedi. Širokobriježani su zasluženo poveli u 30. minuti. Na desnoj strani je faul napravio Handžić, Jović je ubacio, a Matić glavom šutirao. Odbranio je Kovačević, ali odbio je loptu direktno do Dine Ćorića, koji trese mrežu Vladana Kovačevića.

Sarajevo je zaigralo dosta bolje nakon primljenog gola, Bordo tim je krenuo po poravnanje i uz dosta sreće do njega je i došao. Halid Šabanović probao je centrirati sa desne strane, ali umjesto centaršuta, gađao je u okvir gola i prebacio iznenađenog Darija Miškića za veliku radost gostujuće ekipe.

Već u narednom napadu, Anel Hebibović je loše šutirao, poslije dodavanja Šabanovića, a onda je u 41. Hodžić pogriješio, ali poslije ubačaja Ćorića udarac Bagarića glavom brani Kovačević.

Do kraja poluvremena, Sarajevo bilježi još jednu ogromnu šansu. Hebibović je poslije greške u odbrani Širokog Brijega sam krenuo ka Miškiću, no nije ni šutirao, zastao je i izgubio loptu.

Fudbaleri Širokog Brijega i u drugom su poluvremenu krenuli dosta otvorenije, ali odbrana Sarajeva djelovala je dosta sigurnije i smirenije te je bez prevelikih problema izlazila na kraj sa napadima domaćeg tima.

S druge strane, Sarajevo je imalo dobru šansu preko Harisa Handžića u 54. minuti, ali napadač Sarajeva bio je neprecizan u jako izglednoj situaciji, da bi se na drugoj strani promašajem revanširao Toni Jović poslije odlične dubinske lopte.

I onda iz greške golmana Miškića koji istrčava sa svog gola, Sarajevo stiže do preokreta. Dugu loptu Hodžića Hebibović sprovodi iza leđa istrčalog Miškića te gosti dolaze u vodstvo.

Domaći tim je nakon poravnanja krenuo po pogodak i preuzeo je inicijativu,a Sarajevo je prijetilo iz kontranapada. Atmosfera ionako nije bila previše prijateljski nastrojena na Pecari, a došlo je i do ubacivanja predmeta na teren.

No, sve se to tolerisalo bez većih problema i meč se igrao, a u 75. minuti poslije prekida domaći dolaze do poravnanja. Povratnu loptu nakon ubačaja iz prekida u mrežu Sarajeva sprema Dominik Kovačić, i susret je ponovo ušao u egal.

Nakon toga, počinje nova serija ubacivanja različitih predmeta sa tribina na igralište stadiona Pecara, nakon čega sudija Elvis Mujić povlači igrače sa terena i održava bezbjedonosni sastanak na kojem se vijećalo o tome hoće li meč uošte biti nastavljen.

Ipak, susret je na kraju nastavljen, a tek što su ekipe krenule sa centra, Ivan Enin sjajnim pogotkom donosi prednost domaćima.

Sudija Elvis Mujić donio je nekoliko diskutabilnih odluka i potpuno je izgubio kontrolu nad utakmicom u finišu, a to je rezultiralo velikim brojem kartona sa obje strane.

Do kraja meča fudbala nije bilo, a Sarajevo je imalo jednu ozbiljniju šansu koju nije realizovalo. Široki Brijeg je izborio plasman u četvrtfinale Kupa BiH.

NK Široki Brijeg – FK Sarajevo 3:2
Stadion: Pecara, Široki Brijeg
Gledalaca: 2000
Sudija: Elvis Mujić (Banovići)
Strijelci: 1:0 – Ćorić (30), 1:1 – Šabanović (37), 1:2 – Hebibović (59), 2:2 – Kovačić (75), 3:2 – Enin (76)
Žuti kartoni: Barišić, Mašić, Kovačić, Matić (Široki Brijeg), Gavrić, Dupovac, Handžić, Šerbečić, Hebibović, Rahmanović, Hodžić (Sarajevo)
Crveni kartoni: Franjić (Široki Brijeg) – 86

NK Široki Brijeg: Miškić, Cipetić, Barišić (74. Franjić), Matić, Kovačić, Enin, B. Vukoja, Hrkać (28. Mašić), Ćorić (90+1 Z. Vukoja), Jović, Bagarić. Trener: Toni Karačić

FK Sarajevo: Kovačević, Šabanović (52. Tatar), Hodžić, Lazić, Šerbečić, Đokanović, Velkoski, Gavrić (58. Rahmanović), Hebibović, Milanović (72. Letić), Handžić. Trener: Husref Musemić