Vlada Srednjobosanskog kantona na današnjoj sjednici u Travniku primila je informaciju o plinofikaciji na području Kantona. Premijer Vlade SBK Tahir Lendo kazao je kako će novi energent značiti puno za sve građane, kao i za privredu. To je praktično jedan od važnijih infrastrukturnih projekata. Dobivamo još jedan energent, i to iz dva pravca. Postojeći primarni vod od Zenice prema Travniku je završen. Već ljudi rade na implementaciji određenih projekata iz plinofikacije lokalnih zajednica kao što je Kiseljak, Travnik i druge sredine kazao je Lendo. Dodao je kako je iznimno važno što se intenzivno radi na osiguravanju alternativnog izvora za snabdijevanje plinom. Jako je važno da smo ušli u Južnu interkonekciju kao novi izvor snabdijevanja plinom i što je pozitivno ušla je vrbaska dolina do Jajca s novim krakom plinofikacije. To će dati jedan zamah projektu i građani će imati važan energent kao alternativu termoelektranama i drugim izvorima energije kazao je Lendo. Po njegovim riječima, Travničani bi se već od sljedeće sezone trebali grijati na plin. Danas se zaustavlja daljinski sistem grijanja u Travniku, te počinje implementacija projekta promjene kotlovskih postrojenja u gradskoj toplani. S te strane, od jeseni očekujemo da će biti završena prva faza promjene energenta, dakle imat ćemo kotlovnice na plin, što je jedna velika prednost u Travniku, Kiseljaku i drugim sredinama gdje se bude projekat razvijao – rekao je Lendo.
The post Travničani će se od sljedeće godine grijati na plin appeared first on – Info portal Bugojno.




