Serijal tematskih radionica „Majka Priroda“, u organizaciji Ekološke sekcije Bosanskog kulturnog kruga, nastavljen je 20. i 21. septembra održavanjem osme po redu, dvodnevne radionice pod nazivom „Od šumskog voća do vitaminskog napitka“.
Tema radionice bila je spravljanje pomalo zaboravljenog tradicionalnog zimskog napitka – turšije. Prvog dana na padinama Bukovice, koordinator serijala Enes Škrgo predstavio je sedam vrsta šumskog voća od kojih se pravi ovaj napitak. Učesnici su brali glog, trnjine, šipak, smreku, drijen i divlju jabuku, dok plodove divlje kruške ovaj put nisu uspjeli pronaći.
Drugog dana u Rodnoj kući Ive Andrića – Ex Ponto, mjesto susreta, ženski dio učesnika čistio je ubrano voće, dok je muški dio iz Šumeća/Plave vode donio izvorsku vodu. Zajedno su napunili staklenu bocu voćem i vodom, prepuštajući prirodi da na jesenjem suncu dovrši proces fermentacije. Napitak će biti poslužen na završnom susretu serijala.
U pauzama između aktivnosti, učesnici su se družili uz osvježenje i zabavne igre koje je vodila lider radionice Nedžma Sefer.








