Preskakanje srca može da bude izazvano umorom, stresom, konzumacijom alkohola, prejedanjem, lijekovima ili određenim medicinskim stanjima. Kod žena se može javiti i tokom trudnoće ili menopauze. Srećom, postoje razni načini da se palpitacije zaustave skoro odmah kada se pojave, ili još bolje, mogu se spriječiti vježbanjem tehnika koje smanjuju stres, kao i promjenom životnih navika.
Koliko je ozbiljno?
Iako može biti zabrinjavajuće, preskakanje srca je često bezopasno, iako može biti simptom ozbiljnijih stanja poput nepravilnog rada srca (aritmije) ili prekomjerne aktivnosti štitne žlijezde, što zahtijeva hitno liječenje. Preskakanje srca može biti praćeno osjećajem lepršanja u grudima, prebrzim otkucajima srca, osjećajem preskakanja otkucaja i težim pumpanjem srca nego uobičajeno.
Ponekad možete osjetiti lupanje srca u grlu ili vratu, kao i u grudima. Rijetko preskakanje srca koje traje samo nekoliko sekundi obično ne zahtijeva posebnu procjenu. Međutim, ako imate istoriju srčanih problema i česte palpitacije, obratite se svom ljekaru.
Šta učiniti?
Za brzu pomoć prilikom preskakanja srca, popijte nekoliko gutljaja hladne vode. Niko ne zna tačno zašto ovo pomaže, ali jedna teorija je da pritisak gutanja vode pomaže da se srce uravnoteži. Možete takođe poprskati lice ledenom vodom. Ako se lepršanje u grudima nastavi, primijenite Valsalvin manevar. Stisnite nos, zatvorite usta i pokušajte izdahnuti, to može pomoći da se ritam srca ponovo uspostavi.
Kada je u pitanju ishrana, budite umjereni. Jedite ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama kao što su losos, skuša i sardine, izbjegavajte prejedanje i smanjite unos alkohola, kafe i cigareta. Takođe, možete pokušati da povećate unos namirnica bogatih magnezijumom kao što su integralne žitarice, mahunarke, zeleno lisnato povrće i morski plodovi.
Smanjite stres
Stres može biti uzrok preskakanja srca, stoga pokušajte smanjiti stres koliko god je moguće. Isključite se 30 minuta svaki dan kako biste se opustili. Aromaterapija može biti korisna, kao i redovna fizička aktivnost, kao što su šetnja, trčanje ili tenis.
Kada je alarmantno?
Potražite hitnu medicinsku pomoć ako preskakanje srca prati nelagoda u grudima, nesvjestica, teška kratkoća daha ili teška vrtoglavica.
BONUS VIDEO
U OVIM TRENUCIMA JE ALARMANTNO Evo šta treba učiniti kada vam srce počne “preskakati” appeared first on Aloonline.ba.
Izvor: ( aloonline.ba / TNTPortal.ba )