UVJERLJIVA ZVIJEZDA PROTIV EPHESA: Majstorsko drugo poluvrijeme i Nedovićeva “eksplozija” u trećoj četvrtini!

Košarkaši Crvene zvezde savladali su Anadolu Efes rezultatom 97-83 u 11. kolu Eurolige.

Bila je ovo četvrta ovosezonska pobjeda crveno-bijelih u najjačem europskom natjecanju, uz sedam poraza, a drugo poluvrijeme koje su prikazali košarkaši srbijanske momčadi model je kakav bi navijači vjerojatno željeli vidjeti stalno.

U prvom dijelu ekipe su se izmjenjivale u blagoj prednosti. Najveća postignuta bila je razlika od 4 koša, što je u dva navrata ostvarila domaća momčad. Najprije u uvodnoj fazi dvoboja, kada su Nedović i Jago Dos Santos zabili dvije uzastopne trice za 8-4 i tako samo nagovijestili što ćemo od njih vidjeti u nastavku, a onda nešto više od minute prije kraju četvrtine, kada je iz daljine precizan Napier.

U međuvremenu se dogodio i preokret kada su Turci nakon koša Clyburna nakon osam minuta igre došli do tolike prednosti za prednost od 18-14. Šut je odlično prošao s obje strane, pa je Larkin trećom trojkom Efesa na kraju prve četvrtine povisio na 22-21 za Zvezdu.

Novi preokret uslijedio je početkom drugog dijela, kada je Clyburn postigao svoj deveti poen (23-22), ali je Teodosić brzo uzvratio i nastavio seriju trica svoje momčadi. Ubrzo je uslijedila serija od šest koševa gostujuće momčadi i novi preokret, a nakon toga potpuno izjednačenje do posljednjeg dijela prvog poluvremena kada je iskusni Buboa donio zapaženih +9 (49-40) svojoj momčadi. tricom, ali još jednim uspješnim pokušajem Teodosić je tricom na polovici utakmice napravio rezultat 49-43 u korist Efesa.

Na krilima Mitrovića, koji je bio efikasan od početka, i Jaga, koji je nastavio seriju trojki, crveno-beli su se znatno približili, a onda je dirigentsku palicu preuzeo Nedović, koji je definitivno obeležio ovaj deo igre. Prvo je spojio dvije uzastopne trice, ali je bio potpuno nezaustavljiv i stjecao se dojam da može zabijati koliko hoće.

Preokret je donio pogotkom uz dodatno slobodno bacanje za vodstvo 63-61 nakon nepunih pet minuta igre u drugom poluvremenu, ali nije tu stao, već je nakon treće trice potpuno preokrenuo utakmicu u korist svoje momčadi koja je vodila sa 68-61 .

Uz eksplozivnog beka iz igre, gosti su se uspjeli vratiti i prije ulaska u posljednju četvrtinu smanjiti na samo 72-70.

No, uslijedila je prava reakcija momčadi Yannisa Sferopoulosa. Nisu im dopustili da padnu, već su zadnji dio utakmice otvorili nizom od šest koševa, od čega dva zakucavanja Mikea Tobyja. Prvi put je nakon promašaja atraktivno zakucao loptu, a onda ga je “poslužila” prekrasna asistencija Teodosića, pa je trener gostiju Čan bio prisiljen tražiti timeout, nakon nove najveće prednosti u korist srpske momčadi. u ovom dvoboju!

Nepunih pet minuta do kraja utakmice Lazarević je tricom povisio najveću razliku koju je njegova momčad stvorila (84-75), dok je na drugoj strani Bolomboy rampom zaustavio Clyburna da zabije pod košem, a u ostalo, košarkaši Efesa nisu uspjeli pronaći put do obruča.

Košarkaši srpskog tima nisu si dopustili da ispuste zalihe u završnici. Jago je u potpunosti zamijenio Teodosića na terenu, a lijepom asistencijom osigurao je snažno zakucavanje Bolomboju kojim je srpska momčad večeras došla do prvog dvoznamenkastog vodstva (88-77).

Zanimljivo, na kraju je konačan rezultat postavio Yilmaz golom s pola terena u posljednjoj sekundi, ali nije imao razloga za zadovoljstvo zbog toga.

Bila je ovo izvrsna momčadska igra Zvezde u kojoj se istaknulo nekoliko igrača. Nedović je bio najučinkovitiji s 23 poena, uz 2 skoka i 3 završna dodavanja. Nije puno zaostajao ni Luka Mitrović koji je prednjačio u prvom poluvremenu, a na kraju je imao 19 koševa, uz sjajnih 7 skokova i 3 asistencije.

Jago Dos Santos imao je odličan all-around partiju sa 15 poena, 5 asistencija i 4 skoka, dok je Joel Bolomboy ubacio 13 poena. Teodosić se zaustavio na 9 poena, no svi su bili u vrlo bitnim trenucima, a ponovno je oduševio atraktivnim asistencijama kojih je večeras bilo ukupno 4.

U poraženoj momčadi najefikasniji je bio Shane Larkin s 21 poenom, uz 5 asistencija, dok je Will Clyburn skupio 17 poena, 5 uhvaćenih lopti i 3 završna dodavanja.

Slijedi još jedno duplo kolo u Euroligi u sklopu kojeg će košarkaši Zvezde gostovati u Španjolskoj. Prvo će se 6. prosinca sastati u Valenciji s istoimenom momčadi, a dva dana kasnije gostovati kod Baskonije.