Zašto sve više njemačkih gradova planira zabraniti Airbnb

Njemačka je ovo ljeto raj za ljubitelje muzike i nogometa. Prvo Evropsko prvenstvo u nogometu, a zatim brojni koncerti poput Taylor Swift i Adele. Fanovi iz cijelog svijeta dolaze u Njemačku i naravno trebaju negdje odsjesti.

Najviše koristi od toga ima platforma Airbnb. U gradovima poput Minhena, Gelsenkirchena ili Dusseldorfa, milioni turista su potrošili mnogo novca u posljednjim sedmicama na hranu, piće i smještaj. To je također donijelo profit njemačkim hotelima koji su u junu imali tri posto više gostiju nego prošle godine u istom mjesecu.

Hotelima ipak nije lako

Ingrid Hartges, direktorica Njemačkog udruženja hotela i restorana (DEHOGA), ističe da nije bilo velike dobiti jer, kako navodi, veliki događaji uvijek utječu na premještanje drugih manifestacija. Na primjer, tokom Evropskog prvenstva u nogometu bilo je manje kongresa i sastanaka nego obično, a neki su čak odgođeni ili otkazani.

Airbnb nije imao takvih problema. Na njihovoj platformi, koja nudi iznajmljivanje privatnih stanova, posao je cvjetao. Tokom velikih manifestacija, smještaj preko Airbnba je veoma tražen, djelom zbog toga što gosti imaju mogućnost sami kuhati i tako uštediti na hrani.

Zbog te mogućnosti, potražnja za smještajem preko ove platforme je u Minhenu, gdje je Taylor Swift održala dva koncerta prošlog mjeseca, porasla za 600 posto u poredenju sa prošlim julom. U Gelsenkirchenu, gradu u Rurskoj oblasti o kojem mnogi posjetioci nisu niti znali, za vrijeme tri Swiftina koncerta potražnja se čak povećala za 7.000 posto.

Stanovi gube prvobitnu namjenu i to je loše

Falk Erfkamp i Niklas Kun, koji iznajmljuju svoje stanove turistima preko Airbnba, kažu da to dovodi do povećanja potražnje u odnosu na ponudu i omogućava im povećanje cijena i zarade.

“Uobičajena zarada po stanu je između 2.500 i 3.000 eura. Za vrijeme Evropskog prvenstva, imali smo stanove koji su zaradili između 6.000 i 7.000 eura”, navode ovi preduzetnici.

“Analiziramo tržište i razmišljamo o opterećenju, koliko je stanova izdato u određenoj oblasti. Kolika je potražnja i trendovi? Na osnovu toga prilagođavamo cijene”, dodaje Erfkamp.

Kada je potražnja veća od ponude, turistima često preostaje samo tražiti smještaj u predgrađima, što često izaziva nelagodu među lokalnim stanovništvom.

Jedna studija Njemačkog instituta za ekonomska istraživanja pokazuje da povećanje najamnina jedna od posljedica porasta tržišta turističkih apartmana poput Airbnba. Ako se sve više stanova koristi samo za turističko iznajmljivanje, može doći do deficita stanova za stanovanje. Zbog toga neki gradovi razmatraju zabranu poslovanja Airbnba na njihovim teritorijama, navodi Deutsche Welle.

(24sata.info)

Zašto sve više njemačkih gradova namjerava zabraniti Airbnb appeared first on 24sata.ba.

Izvor: ( 24sata.info / TNTPortal.ba )

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU