Posljednji podaci o epidemiji morbila u Zeničko-dobojskom kantonu
Na području Zeničko-dobojskog kantona, gdje je 19. jula tekuće godine proglašena epidemija morbila, broj oboljelih je dostigao 1.440 osoba. Najviše oboljelih je u Zenici, 653, zatim u Kaknju 471, dok je u Visokom registrovano 209 oboljelih, saopštio je danas dr. Alis Kozica, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu u Institutu za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.
Što se tiče vakcinacije, bilježi se porast obuhvata, sada na 47 posto, što je povećanje u odnosu na prethodni period.
Važno je naglasiti da je obuhvat vakcinacije protiv morbila povećan za 15 posto, sa 46 na 61 posto, ali i dalje nedovoljan za postizanje kolektivnog imuniteta. Potrebno je da obuhvat vakcinacije bude 95 posto, kako bi se spriječilo dalje širenje epidemije, istakao je dr. Kozica, te izrazio nadu da će se ovaj cilj postići do kraja avgusta, prije početka nove školske godine. (Š.B.)
Članak je preuzet sa zenicainfo.ba.
Izvor: ( zenicainfo.ba / TNTPortal.ba )




