Zvijezda Vječnog derbija Gillespie pokazao je zašto je angažiran

Košarkaši Crvene zvezde pobijedili su kao domaćin Partizan rezultatom 88-72 u drugom ovosezonskom vječnom derbiju Eurolige koji je odigran u sklopu 19. kola ovog natjecanja.

Crveno-bijeli su od samog starta bili puno bolji i igrali su vrlo tečno, uz vrlo uspješan šut. Gosti su ozbiljno zaprijetili u posljednjoj četvrtini, kada je zaostatak nakon dugo vremena smanjen na jednoznamenkasti minus, ali to je bilo sve što su uspjeli.

Ono što može zabrinuti tabor Zvezde, unatoč pobjedi, ozljede su Nikole Topića i Joela Bolomboija.

Od početka su oba trenera krenula u utakmicu s novim pojačanjima u vanjskoj liniji, pa je u petorci Zvezde bio Nikola Topić, a za crno-bijele je od starta zaigrao Jalen Smith.

Topić je još jednom sjajno otvorio utakmicu poentirajući iz prodora uz realizirano slobodno bacanje, a pritom je i sam fauliran. Zatim je dodao asistenciju prije nego što ga je zamijenio Jago Dos Santos nakon nešto više od pet minuta igre. Partizan je na početku utakmice poveo 4-3 poenima Doužera i Panthera, što se pokazalo kao jedina prednost u igri momčadi Željka Obradovića.

Zvezda se prvi put odlijepila nakon dvije uzastopne trice Adama Hanga za vodstvo 14-6 nakon sedam minuta igre, a zahvaljujući seriji 6-0 i poenima Gillespieja stigla je i prva dvoznamenkasta razlika u utakmici. dosegnuto (20-9). Do kraja ovog dijela američki centar ubacio je još 4 poena i već ih je imao 8 na kontu.

Već na poluvremenu Gillespie je zahvaljujući odličnoj suradnji s playmakerima imao dvoznamenkasti učinak od 10 koševa, uz 2 skoka i jednu asistenciju Gedraitisa, koji je također bio posebno raspoložen u prvom poluvremenu skupivši 9 koševa i 4 koša. skokovi. Da je sve funkcioniralo kako treba u crveno-bijelom taboru svjedoči i broj asistencija organizatora igre, budući da je Teodosić do poluvremena skupio 4, Jago 3, a Topić 2 završna dodavanja.

Loše su prošli košarkaši Partizana. Teodosić je otvorio drugi dio tricom, ali Smith je odgovorio na drugoj strani (27-16). No, uslijedila je serija od 7 poena domaćih igrača za 20 poena prednosti (36-16), a ključnu ulogu imao je Rokas Gedraitis.

U završnici prvog poluvremena crno-bijeli su poenima Pantera i Nanelija smanjili na -15, ali je odgovor stigao trojkama prvo Nedovića, a zatim i Teodosića uz zvuk sirene.

Partizan je u trećoj četvrtini tek neznatno smanjio zaostatak i bio u zaostatku od 17 koševa (65-48), zaostavši na -16. No, u završnom dijelu potencijalni nalet odbija Gillespie koji je bio izvrstan u skoku u napadu. U završnici trećeg dijela priliku za pogodak iz čistog udarca propustio je Frank Kaminski.

Početak posljednje četvrtine obilježila je izmjena trica, najprije Hangea, a zatim na suprotnoj strani terena Doujera. Seriju je potom odmah nastavio Jago koji je zablistao u ovom dijelu, a nedugo nakon njega i Nedović. To što su Partizanovi košarkaši lakše pronalazili put do protivničkog koša nije imalo veliki učinak.

Pantera je oko 4 i pol minute do kraja dalekometnom tricom uz faul, a nakon ubačaja smanjila na -14, ali to je bio tek početak niza. uslijedilo je pet vezanih koševa Kaminskog nakon čije je trice nakon dugo vremena razlika bila jednoznamenkasta (77-68). No, nalet je novom tricom odbio Gedraitis, nakon čega je uslijedio timeout trenera Obradovića, no vidjelo se da nema puno vremena za preokret.

Na kraju je u pobjedničkom sastavu najefikasniji bio Nemanja Nedović sa 16 poena, uz 3 asistencije. Gedraitits (7 skokova) i Gillespie (5 skokova) ubacili su po 14, a Miloš Teodosić 13 poena, uz 7 asistencija.

U Partizanu je kapetan Kevin Panter ubacio 17 poena, a PJ Dowzer 12, uz 3 asistencije. Kaminski i Nanelli zaustavili su se na po 11 poena.

U sljedećem kolu Crvena zvezda gostuje kod Asvela, a Partizan kod Fenerbahčea.