32 GODINE OD SMRTI LEGENDE QUEENA: Biseksualac kojeg je ubila Sida

Na današnji dan 1991. godine, preminuo je Fredi Merkjuri (Freddie Mercury), pravog imena Farok Bulsara (Farrokh Bulsara), legenda rok muzike i pjevač jedne od najboljih svjetskih rok grupa “Queen”. Samo dan prije smrti, Merkjuri je u zvaničnom saopćenju javno priznao da je obolio od AIDS-a. Azijsko izdanje magazina „Time“ proglasio ga je za jednog od najutjecajnijih Azijata u proteklih 60 godina. Godine 2008., Merkjuri je u izboru magazina „Rolling Stone“ zauzeo 18. mjesto na listi od 100 najuspješnijih pjevača svih vremena.

Fredi je rođen u Zanzibaru, 5. septembra 1946., a u Veliku Britaniju je došao s 18 godina na studij umjetnosti i grafičkog dizajna. Njegovo dizajnersko znanje će se u karijeri grupe “Queen” primijetiti na omotima albuma, te ponekad i na garderobi sastava, na koje je Fredi uveliko utjecao, a izradio je i poznati logo grupe.

Krasio ga je moćan glas raspona od čak četiri oktave, što ga je svrstalo među najbolje vokale, ne samo tadašnje muzičke scene, nego uopće u muzičkoj historiji. Osim toga, Fredi je imao izuzetan talent za pisanje pjesama i muzike. Prema mišljenju muzičkih znalaca, njegova najbolja i u svijetu najpoznatija pjesma je “Bohemian Rhapsody”, s albuma “A Night at the Opera” iz 1975. godine.

Napisao je veliki broj pjesama koje se i danas pjevaju, poput “We are the Champions”, “Crazy Little Thing Called Love”, “Barcelona”, “Killer Queen” i “Love of My Life”.

Godine 1987., Fredi je upoznao sopranisticu i opernu divu Monserat Kabalje (Montserrat Caballe), kojoj se dugo divio, te je s njom snimio album “Barcelona”, na kome je najpoznatija istoimena pjesma, izvedena na otvaranju Olimpijskih igara u Barceloni 1992. godine, nakon Fredijeve smrti. Monserat je pjevala dok je Freddie bio na zaslonu iza nje.

Posljednji album grupe “Queen” za Merkjurijevog života – “Innuendo”, izašao je 1991. godine, a na njemu su se našle dvije oproštajne pjesme: “The Show Must Go On” i “These Are the Days of Our Lives”.

Fredi se nikada nije izjašnjavao o svojoj seksualnosti, ali je općepoznato da je bio biseksualac. S Meri Ostin (Mary Austin) proveo je šest godina, a nakon prekida ostali su najbolji prijatelji sve do njegove smrti. Njegov posljednji dugogodišnji partner bio je Džim Haton (Jim Hutton), s kojim je bio od 1984. do smrti, 24. novembra 1991., u 46. godini, od upale pluća uzrokovane AIDS-om.

Nakon Fredijeve smrti, 1995. godine, grupa “Queen” je objavila posljednji album “Made in Heaven”, na kojemu se nalaze zadnje pjesme koje je Fredi uspio otpjevati. Za pjesmu “Mother Love” Fredi je snimio vokale dvije sedmice prije smrti, a gitarist Brajan Mej (Brian May) dovršio je posljednju strofu pjesme.

The post 32 GODINE OD SMRTI LEGENDE QUEENA: Biseksualac kojeg je ubila Sida appeared first on Express.

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU