DA LI SE SMIJE JESTI SNIJEG? Evo šta kažu stručnjaci

Timsko doba je vrijeme snježnih radosti, iako je bijelog porkivača sve manje. Zasigurno nestašica snijega ponajviše nedostaje mališanima, koji se sankaju, grudvaju, grade snješka bijelića ili, možda, grickaju snijeg iz znatiželje.

To samo po sebi zvuči bezopasno, ali nije baš. Doista, konzumiranje snijega može biti povezano s nekim zdravstvenim rizicima. Na oekotest.de stručnjaci objašnjavaju koji su razlozi.

Jedno je jasno, ne govorimo o vidljivo prljavom ili ugaženom snijegu. Podrazumijeva se da nikada ne biste trebali stavljati nečist snijeg u usta ili ga čak progutati. Ali što je sa svježe palim, netaknutim snijegom? Smatra se da je takav snijeg zdrav, ali to nije slučaj.

Ekolog Wolfgang Straff iz Njemačke savezne agencije za okoliš objašnjava:

-Kiša i snijeg nisu hrana i nisu bez klica: kontaminacija zračnim putem proizvodima izgaranja, prašinom ili mikrobnim aerosolima je moguća.

Ali, čak i ako je snijeg bio potpuno bez onečišćujućih tvari – što praktički nikada nije u našim regijama – postoji još jedan problem. Jer nije važno samo šta je u snijegu, nego i šta nije.

Naša pitka voda, koja se uglavnom dobiva iz podzemnih voda, sadrži minerale i elektrolite kao što su magnezij, kalcij, kalij i natrij. Snijeg se, s druge strane, najbolje može uporediti s destiliranom vodom. A ako pijete ili jedete prekomjernu količinu, možda se dovodite u opasnost.

Konzumiranje vode bez elektrolita povećava osmotski pritisak na naše stanice. To se naziva povratna osmoza i opasna stvar u vezi s njom je da se vitalni natrij uklanja iz organizma. To može izazvati takozvanu intoksikaciju vodom, što rezultuje teškim problemima s cirkulacijom, a u ekstremnim slučajevima može biti i smrtonosno.

The post DA LI SE SMIJE JESTI SNIJEG? Evo šta kažu stručnjaci appeared first on Express.

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU