Građani Srbije i Crne Gore mogu u EU, ostali iz regije ne

Vijeće Evropske unije usvojilo je preporuku za ukidanje privremenih restrikcija na putovanja u EU za građane 15 zemlja širom svijeta

Na listi zemalja kojima će od srijede biti otvoren ulazak u EU od zemalja regije našle su se samo Srbija i Crna Gora, prenosi Tanjug.

Tu su i Alžir, Australija, Kanada, Gruzija, Japan, Maroko, Novi Zeland, Ruanda, Južna Koreja, Tajland, Tunis, Urugvaj i Kina.

U EU navode da je glavni kriterij za ulazak na listu bio broj potvrđenih novih slučajeva infekcije korona virusom u posljednje dvije sedmice, odnosno da prosjek zaraženih na 100.000 stanovnika bude ”bolji ili sličan” s prosjekom u EU zaključno sa 15. junom.

Povećan broj inficirnih u 11 zemalja
U Vijeću EU-a naglašavaju da će ovaj spisak biti ažuriran svake dvije sedmice, u skladu s posljednjim epidemiološkim podacima.

Prema podacima od 27. jula, prosjek u EU je bio 13 zaraženih na 100.000 stanovnika.

Srbija je u datom trenutku bila na 20, Crna Gora 19, Albanija 29, Bosna i Herrcegovina 32, Sjeverna Makedonija 98 i Kosovo 47 zaraženih korona virusom na 100.000 stanovnika.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je tokom vikenda upozorila na povećan broj inficirnih u “najmanje 11 zemalja” Evrope, među kojima su se našle i sve zemlje Zapadnog Balkana, osim Srbije i Crne Gore.

U Vijeću EU-a navode da će se restrikcije na putovanja u EU nastaviti provoditi za sve zemlje koje nisu na ovoj listi.

Važi za Norvešku, Lihtenštaj i Island
Dodaje se da će od restrikcija biti izuzeti i građani trećih zemlja koji imaju državljanstvo EU-a i članovi njihovih porodica, osobe s trajnim boravkom u nekoj od EU članica, kao i putnici koji imaju potvrdu o suštinskoj potrebi da putuju u EU.

Ove preporuke Vijeća EU-a odnosi se kako na 27 članica EU-a, tako i na četiri pridružene članice Schengena – Norvešku, Lihtenštaj i Island.

Preporuke nisu pravno obavezujuće, jer nadležnost u upravljanju granicama imaju isključivo zemlje članice EU-a, ali su važne zbog potrebe da zemlje članice djeluju koordinirano.

Zemlja članica EU-a ne bi trebala ukidati ograničenja za zemlje koje nisu na popisu prije nego što se odluka o tome ne donese na koordiniran način, piše u saopćenju Vijeća EU-a, prenosi Hina.

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU