Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik razgovarali su danas u Banjoj Luci.
Dodik je nakon sastanka izjavio da su razgovarali o tome kako da usaglase zakon o vanjskim poslovima BiH, te najavio da će u toku iduće sedmice “imati zajedničku komisiju” kako bi pokušali postići određeni dogovor.
- Cijenimo napore ministra da konačno BiH ima zakon koji će regulirati ovu oblast, jer do sada to nije imala. Ali isto tako mislimo da trebamo da svi zajedno na tome radimo, na najbolji način da postignemo dogovor – naveo je Dodik.
Što se tiče ostalih projekata i razvojnih pitanja, Dodik je kazao da oni nikada nisu pravili problem vezano za južnu konekciju, te da su spremni za to da glasaju.
- Ono što smo mi uvijek govorili , imajući u vidu da smo spoznali da postoji određeni stepen nesaglasnosti između bošnjačke i hrvatske strane, ne može to pitanje da se uslovljava sa istočnom konekcijom. Uslovljavanje bilo koje vrste ne treba da postoji, ni sa naše ni sa bilo koje druge strane – smatra Dodik.
Istaknuo je da, što se tiče južne konekcije, spremni su da za to glasaju čim to dođe na dnevni red Vijeća ministara BiH, te da nemaju ništa protiv.
- Jednako tako razgovarat ćemo i o ovome što jeste na dnevnom redu, a to je donacija koju šalju Sjedinjene Američke Države, vezano je za donaciju defanzivnih helikoptera. To je priča koja traje neko vrijeme. Želimo samo da se upoznamo sa detaljima. Apsolutno nemamo ni jedan problem da razgovaramo o toj temi i o svim drugim pitanjima – naveo je Dodik.
Što se tiče 14 prioriteta Evropske komisije, Dodik kaže da je upoznao ministra Konakovića s tim da oni žele da razgovaraju o svih 14 prioriteta i da smatraju da, kada je sve dogovoreno, da je sve dogovoreno, a ako nešto nije dogovoreno, da onda ništa nije dogovoreno.
- Ne sviđa nam se da neko, a to radi Evropska unija, izvlači određene prioritete i nama nameće ovdje da mi njihov dnevni red radimo. Jednako tako smo se složili i oko toga da EU sa svojom politkom ovdje nije stimulativna u pogledu održavanja volje za evropskim putem i da će se i ti odnosi morati redefinisati. Mi ćemo se, zahvaljujući ministru, vidjeti s komesarom EU za susjedske odnose i proširenje Oliverom Varhelyijem, koji dolazi u Sarajevo 17. ili 18. maja. Razgovarat će se o svim tim pitanjima – kazao je Dodik.
Na kraju je istaknuo da uslovljavanje bilo koje vrste treba izbjeći i rješavati ono što se može, a ono što ne može mora da čeka neko drugo vrijeme.
- To je suština ovog našeg dogovora – naveo je predsjednik RS-a.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković je kazao da su, nakon što je formirana Federalna vlada, razgovarali i o saradnji dvije vlade. Izrazio je nadu da će i na tom polju saradnje dvije vlade napraviti iskorake i vratiti se u vrijeme kada su ove dvije vlade mnogo bolje sarađivale.
- Sigurno će biti projekata koji će biti vrlo brzo pokrenuti i realizirani u interesu svih građana BiH – naveo je Konaković.
Kaže kako su svjesni da je u proteklom periodu bilo puno nepovjerenja, izigranih dogovora, da stvari nisu funkcionisale te da nije lako telefonom i na riječ rješavati probleme koji se niz godina nisu rješavali.
- Ovo je Vijeće ministara riješilo preko 400 nagomilanih pitanja koja su čekala godinama i neka važna koja nisu riješena, a koja su bila važna i za evropski put i za normalno funkcionisanje, poput EUROPOL tačke, programa reformi i nekih drugih – kazao je ministar Konaković.
Po njegovim riječima, danas su još jednom konstatovali da, bez obzira na razlike među njima o nekim pitanjima, pa i suštinskim, postoje ona o kojima se mogu dogovarati bez uslovljavanja.
- Potpuno se slažem oko ovih projektnih tema u kojima nemamo nikakav problem da se projektuju u BiH, u svakom njenom dijelu rješavaju, dešavaju, da se na taj način podiže generalno ekonomska slika, bruto društveni proizvod, da rastu plaće. U tome ćemo učiniti maksimalan napor da se ove spomenute teme, ali i neke druge, dese – naveo je Konaković.
Kaže da je, također, u razgovorima sa zvaničnicima EU govorio o tom fenomenu refomi koje su za BiH bolne, “koje našu ekonomiju čine dodatno slabom, a od nje nemamo neke benefite”.
- Očekujemo razumijevanje. To nije samo moj pristup, to je pristup svih ministara vanjskih poslova zemalja zapadnog Balkana. Planiramo u tom formatu da se obratimo EU, da kažemo da nam naprave neki projektni međuprostor u kojem će pomoći ekonomiji ove regije kako bismo što lakše izdržali reforme koje nisu uopće lake – istaknuo je Konaković.
Što se tiče istočne i južne interkonekcije, kaže da idu brzo s tim na Vijeće ministara BiH.
Naveo je i pitanje zakona o vanjskim poslovima i još neka važna, kao što su defanzivni helikopteri, koji su donacija i koji će biti raspoređeni u cijeloj BiH.
Osvrnuo se i na 100 dana Vijeća ministara BiH, kazavši da je to “neuporedivih 100 dana u odnosu na neke procese prije, koji nisu funkcionisali uglavnom zbog političkih podmetanja i političkih blokada”.
Na novinarsko pitanje može li se očekivati da na narednoj sjednici Vijeća ministara budu razmatrane istočna i južna interkonekcija, te hoće li to ići u paketu sa zakonom o VSTV-u, ministar Konaković je kazao kako misli da će na narednoj sjednici biti ove dvije tačke i još neke tačke koje treba da pokažu efikasnost rada Vijeća ministara.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik je kazao da priča o gasovodu iz Srbije traje već 10 godina, te da je ovo početna mjera.
Po njegovim riječima, to je samo odluka o otpočinjanju pregovora sa Srbijom da se dođe do dodirne tačke, a nakon toga se to ponovno vraća u neke institucije BiH.
- Taj sporazum ima karakter međunarodnog, on će morati da prođe i Vijeće ministara BiH i Predsjedništvo i Parlamentarnu skupštinu BiH. Tako da u tom pogledu to nije konačna odluka. To je samo otvaranje procedure koja je i onako složena i dugo traje. Nema uslovljavanja nikakvih. Svi imamo interese za neke tačke dnevnog reda. Neka idu na dnevni red, nikakav problem nije – naveo je Dodik.
Ponovio je da je RS zainteresirana da se riješi pitanje istočne konekcije, te da nemaju ništa protiv južne.
- Zainteresirani smo da se završi pitanje vezano za Buk bijelu, da ne stoji investicija koja je blizu milijardu KM. Također, da ne stoji pitanje aerodroma u Trebinju, jer nema ni jednog razloga. Nemamo ništa protiv da se ide u modernizaciju aerodroma u Bihaću – kazao je Dodik.
Fena