Globalna naučna studija pokazuje da je mutirani virus korona sada tri do devet puta zarazniji, ali da ima manju snagu i da smrtnost nije povećana
– To je sada dominantni oblik virusa – ističe imunolog Erika Olman Šapir iz Instituta za imunologiju La Jola.
U istraživanju, koje je objavljeno u časopisu Sel, analizirane su genetske sekvence virusa i sprovedena studija na ljudima, životinjama, te njihovim ćelijama u laboratorijama.
Rezultati pokazuju da je mutirana verzija korone češća i da je zaraznija od ostalih.
Stručnjaci su tu mutaciju nazvali G614 i pokazali da je takva vrsta virusa korona gotovo u potpunosti zamijenila prvu verziju koja se proširila u Evropi i SAD, a koja se zove D614.
Istovremeno, stopa smrtnosti je nepromijenjena.
– Naši podaci o globalnom praćenju virusa pokazuju da se varijanta G614 u ‘šiljku’ proteina proširila brže od varijante D614 – napisala je u svom izvještaju biolog Beti Korber iz Nacionalnog laboratorija Los Alamosa.
Prema studiji, nova verzija virusa brže se množi u gornjim disajnim putevima – nosu, sinusima i grlu, što objašnjava veću stopu zaraznosti.
S druge strane, analiza 1.000 britanskih pacijenata koji imaju virus korona pokazuje da oni koji su zaraženi novom verzijom nisu ništa bolesniji od onih koji su imali staru vrstu korone.