Košarkaška reprezentacija Španije je novi svjetski prvak!

Pobjedom u finalu protiv Argentine rezultatom 95:75, košarkaši Španije osvojili su titulu svjetskih prvaka po drugi put u historiji. Španci su sjajno ušli u meč i već nakon nekoliko minuta imali dvocifrenu prednost (12:2), a na kraju prve četvrtine bilo je plus devet (23:14).

Na poluvrijeme su izabranici Sergija Scariola otišli sa plus 12 (43:31) i već tada je bilo jasno u kojem smjeru će ići nastavak meča.

U posljednju četvrtinu Španci su ušli sa plus 19 (66:47) i u posljednjoj dionici igre su sačuvali prednost i osvojili drugu titulu prvaka svijeta nakon 2006. godine.

Najefikasniji u redovima novih svijetskih prvaka bio je Ricky Rubio sa 20 poena. Na drugoj strani Gabriel Deck je ubacio 24 poena.

Reprezentacija Španije nije upisala niti jedan poraz na ovogodišnjem Mundobasketu. U prvoj grupnoj fazi pali su Tunis, Portoriko i Iran, da bi u drugoj fazi padale Italija i Srbija. U četvrtfinalu su savladali Poljsku te u polufinalu Australija nakon dva produžetka.