U Banja Luci se lijećenje karcinoma radi kao u Hjustonu. Stigao novi aparat za zračenje
U Centar za radioterapiju Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske u Banjaluci, stigao je najnoviji linearni akcelerator, koji pruža usluge radiacione onkologije, u narodu poznatijeg pod terminom zračenje.
Zahvaljujući ovom uređaju, posljednjoj riječi tehnike, pacijenti, odnosno, osiguranici Fonda zdravstvenog osiguranja RS, kao i svi oni, koji iz regiona dolaze u Banjaluku, dobijaće veoma preciznu terapiju i moderno lijećenje karcinoma.
Marijan Bilić, direktor zdravstvene ustanove “International Medical Centers Banjaluka”, dijela grupacije “Affidea” iz Holandije, koja se nalazi u javno-privatnom partnerstvu sa UKC, u Centru za radioterapiju, koji je jedini ovakve vrste u RS, izrazio je zadovoljstvo dolaskom ovog uređaja tipa “Truebeam”, američkog proizvođača Varian u Banjaluku:
“Sve ovo vrijeme smo koristili opremu i uređaje, sličnu novoj opremi, koja je upravo stigla na UKC RS, ali sa novopristiglom opremom, situacija se umnogome unaprijedila”.

Učemu je prednost novog aparata za zračenje
Osnovna razlika između njega i uređaja ranijih generacija je u tome, što je uređaj, koji je stigao u Banjaluku, opremljen svim mogućim modalitetima za visoko-preciznu radio-hirurgiju.
“Truebeam” je linearni akcelerator odnosno ueđaj koji je kompjuterski kompletno kontrolisan, a tretman podrazumijeva minimalnu izloženost zdravog tkiva zračenju, jer su zraci sa visokom preciznošću usmjereni samo na tumor.
Po prvi put u Banjaluci implementiraćemo i sistem za praćenje i podešavanje, pomjeranja pacijenta tokom zračenja (Identify), jer znamo da pacijent ne može da bude miran 100 odsto. Da napomenem i jezikom brojki- uređaj je težak 10 tona.

Ovo je prvi uređaj ovog tipa na ovim prostorima
Da, mi smo prvi u Evropi kupili Identify i on će od 1. januara, zajedno sa ostalim dijelovima sistema biti instaliran. To znači da onako, kako se radioterapija radi u Americi, ili Njemačkoj, kada je u pitanju oprema za radioterapiju, radi se i u Banjaluci.
Mi smo do sada pružali najkvalitetniju terapiju, ali sa ovom tehnologijom, ta terapija više nema nikakvih razlika, u odnosu na onu, koja se dobija npr. u Hjustonu.”
Ima li Banjaluka obučen kadar u ovoj oblasti
“Ono što Banjaluku, pored najsavremenije opreme stavlja u centar regionalne radio-terapije, jeste to da ima kadar, odnosno, medicinsko osoblje koje je spremno i obučeno za ovakav uređaj.
Ako se vratimo unazad deset i više godina, početak ove priče datira iz 2008. godine, kada je Vlada RS shvatila da nemamo obučenih ljudi za takve tehnologije, pa su se stoga odlučili za model javno-privatnog partnerstva.
Dio Južnog krila UKC smo izgradili i opremili, te i zaposlili medicinske stručnjake, koji tada nisu bili iz Banjaluke, već iz raznih zemalja bivše Jugoslavije.”

Kadar je obučavan u Americi
“U cilju obuke osoblja, zaključili smo ugovor sa “Houston Methodist” bolnicom iz Hjustona, Teksas, u februaru 2012. godine, koji je trajao tri godine, tokom čega su naši kadrovi išli na obuku u ovaj najpoznatiji centar za liječenje tumora, prenosi, Banjaluka.com.
Tumor se ne liječi samo radio terapijom
“Da, radio-terapija je samo jedan od oblika liječenja tumora, jer u sklopu sistema liječenja postoji i hirurgija i hemioterapija. Dakle, pacijent ne dolazi samo na radio-terapiju, već u zavisnosti od odluke onkološkog konzilijuma njegovo zbrinjavanje obezbjeđuje kompletan tim ljudi.”
U Centar za radioterapiju uloženo je mnogo sredstava do sada
“Izgradnja Centra za radioterapiju od 2009. godine koštala je 19 miliona evra, ali od tada smo konstantno kupovali nove softvere i nadograđivali tu opremu.
Sa novim uređajem, koji je stigao, i drugim linearanim akceleratorom istog tipa “TrueBeam” te pripadajućom opremom, koja dolazi u martu iduće godine, investicijama u novu opremu, softvere, obuke ljudi, uloženo je još oko 10 miliona KM. Time su se ukupna ulaganja popela na gotovo 50 miliona KM.”
PREPORUKA
- Dodaci protiv starenja
- Šta nam pokazuje boja urina
- Hrana bogata željezom
- Kako prepoznati potres mozga
- Paleo dijeta