Mladi reprezentativci bolji od Luksemburga

U-21 reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je danas na „Grbavici“ odgovarajuću selekciju Luksemburga sa 1:0 u svom osmom susretu u kvalifikacijama za EURO 2023.

Bh. tim do prednosti dolazi već u 6′. Slobodan udarac iskosa sa desne strane izveo je Ivan Bašić, a njegov centaršut niko nije zahvatio u kaznenom prostoru, te je lopta završila u golu Luksemburžana.

Do kraja prvog poluvremena izabranici Slobodana Starčevića imali su terensku inicijativu, ali se rezultat nije mijenjao.

Slična slika viđena je i u drugom poluvremenu. Mladi Zmajevi su više napadali i meč završili sa 26 šuteva, dok su Luksemburžani svega pet puta pokušali da ugroze gol Nikole Ćetkovića, međutim golova više nije bilo.

Nakon utakmice selektor Slobodan Starčević je izjavio:

„Čestitam momcima na pobjedi. Bili smo u teškoj poziciji jer smo morali opravdati ulogu favorita. Luksemburg je talentovana ekipa. Mi smo stvorili veliki broj šansi, ali nažalost nismo uspjeli većinu da iskoristimo. Nadam se da će nam se to vratiti u narednim utakmicama.“

Strijelac jedinog gola Ivan Bašić je takođe prokomentarisao meč:

„Bila je ovo intenzivna, pa i teška utakmica za nas. Uspjeli smo u ranoj fazi da postignemo gol, kasnije smo imali još prilika. Žao nam je što nismo postigli još neki gol, sigurno je da smo trebali biti efikasniji. Ipak, najbitnije je da smo pobijedili.“

Naredni meč u kvalifikacijama naša mlada reprezentacija će odigrati protiv Italije 29. marta u Trstu.

Bosna i Hercegovina-Luksemburg 1:0 (1:0)

Stadion: „Grbavica“, Sarajevo

Sudija: Helgi Mikael Jónasson (Island)

Sudije asistenti: Gylfi Mar Sigurdsson, Eysteinn Hrafnkelsson (Island)

4. sudija: Vilhjalmur Thorarinsson (Island)

Golovi: 1:0 Bašić (6′)

Žuti kartoni: Barišić (BiH), Osmanović, Lima, Torres (Luksemburg)

Bosna i Hercegovina: Nikola Ćetković, Alen Dejanović, Adrian Leon Barišić, Đorđe Milojević, Nenad Nikić, Amar Begić (87. Andrej Đokanović), Ajdin Hasić (63. Amar Memić), Igor Savić (78. Jovan Ilić), Milan Savić (78. Belmin Mešinović), Daniel Lukić (63. Armin Hodžić), Ivan Bašić. Selektor: Slobodan Starčević.

Luksemburg: Thimoty Martin, Yohann Torres (63. Irvin Latić), Kevin D’Anzico, Edin Osmanović, Fränz Sinner (46. Léon Schmit), Farid Ikene, Gianni Filipe Monteiro Lima (71. Noah Rossler), Eldin Džogović, Timothe Rupil, Rayan Berberi (63. Lucas Correia), Alessio Curci (71. Leon Elshan). Selektor: Manuel Cardoni