Nakon Neuma, nova runda pregovora o Izbornom zakonu

Pregovori o izmjenama izbornog zakona bit će nastavljeni ovoga četvrtka. Sastav gotovo isti kao u Neumu. Samo su domaćini drugi, oni domaći – lider NiP-a Elmedin Konaković i SBB-a Fahrudin Radončić. Još nema službene potvrde hoće li sastanku prisustvovati dosadašnji medijatori Aneglina Eichhorst i Matthew Palmer, ali se unazad nekoliko dana špekulira da bi Eichhorst trebala biti tu.

Na novim pregovorima izostat će isti oni koji nisu bili u Neumu – SDP, Naša stranka i DF. Ali one koji će biti za pregovaračkim stolom ohrabrio je visoki predstavnik. Vaša odgovornost je, poručio je, postići konsenzus.

“Nema stranaka koje nisu bile u Neumu jer je to završetak napornog trodnevnog procesa u kome smo puno energije uložili i znamo gdje su razlike”, naveo je Konaković, gostujući u emisiji Plenum Federalne televizije.

A nema gdje nisu. I malo šta ih je u Neumu spojilo. Krenimo redom: izbor članova Predsjeništva. Svi modeli su elektorski. Ali jedna razlika u Neumu je bila nepremostiva: jedna ili dvije liste. HDZ traži dvije. Jednu na kojoj bi se birao Bošnjak, odnosno ostali, i drugu na kojoj bi se birao Hrvat, odnosno ostali. I kažu, taj prijedlog odmah bi riješio izbor oba člana Predsjedništva, ali i pitanje legitimnog predstavljanja. Problem je što je SDA ponudila jednu listu, HDZ-u neprihvatljivu, jer ne nudi ono bez čega HDZ neće – legitimnog Hrvata.

“U ovom modelu morat ćete tražiti onog drugog. Opet onim plutajućim rješenjima. Ako je prvi pobijedio negdje, u kome će onda i na koji način se izabrati drugi. Prvo, imate prvog i drugog, a nemate dva člana Predsjedništva, koje morate vezati za vitalni interes i klubove naroda u Federaciji, što je jedan problem, i drugi što je nemoguće takvom listom, ako imate iole tehnički organiziranu stranu koja želi birati, recimo, Hrvatima u ovom slučaju, što se radilo tri puta, bez problema će među šest kantonalnih prostora izabrati dva predstavnika, uz malo dogovora dvije ključne strane”, ocijenio je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.

SDA će biti sutra na pregovorima. Ipak, neki iskorak u odnosu na Neumski fijasko ne očekuju.

“Da li će tu biti nekog uspjeha, zaista nemam informacija. Pomalo sam skeptična jer nam vrijeme ne ide u prilog. Ustavni amandmani trebaju što prije ući u proceduru da bi se ona završila, a izborna je godina”, kazala je Alma Čolo, zastupnica SDA u Parlamentu BiH.

Predsjedništvo nije jedini neusaglašeni problem, tu je i Dom naroda. Reduciranje uloge ili ne? A bez dogovora o ovim nivoima nema ni onih izmjena koje se tiču zaštite integriteta izbornog procesa.

“Ako nemamo dogovor o cijelom Izbornom zakonu, da se oni slože samo da se ne krade, to je bajka koja se nikada neće desiti. Ubijeđen sam i čuli smo aktere da neće rješavati samo to poglavlje. Mislim da to nije realno”, smatra Konaković.

Dakle, na pregovore dolaze bez približenog stava i o jednoj tački izmjene Izbornog zakona. Oni koji na pregovore ne dolaze, poput DF-a, pozvali su SDA da se iz razgovora isključi i da se zajedno fokusiraju na antiustavno djelovanje iz RS-a. Zbog istih razloga na pregovorima neće biti ni SDP. Izostanak su potvrdili i iz Naše stranke. Primarni razlog: neprihvatanje diskusije o modelu izmjena koji su ranije predložili. Nadalje, svi pregovori o bilo kojem etničkom modelu za njih su neprihvatljivi. Ali su pozvali svoje partnere SDP i NiP da sačine zajednički prijedlog izmjena Izbornog zakona.

“Ukoliko Trojka želi biti zaista najava velike tekstonske političke promjene u BiH na izborima 2022. godine, s obzirom na to da sve tri stranke Trojke imaju svoje prijedloge za Predsjedništvo i Dom naroda, moramo sjesti i pokušati napraviti jedan prijedlog. Bit ću vrlo brutalan, ako mi nismo u stanju uraditi ovo o čemu govorim, onda je zaista upitno jesmo li mi ta promjena”, poručio je Predrag Kojović, šef Kluba Naše stranke u Parlamentu BiH.

Od dogovora su, čini se, sve dalje, a izbori kucaju na vrata. S njima i prijetnja HDZ-a da ih bez novog zakona neće ni biti. A uveliko se špekulira da bismo i ove godine mogli gledati isti scenarij kao i na lokalnim izborima – pomjeranje, vanzakonsko. I to zbog neusvajanja budžeta. A HDZ i SNSD imaju mehanizme da usvajanje budžeta odlažu do maksimuma.

federalna.ba

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU