Američka kompanija za sajbersigurnost „CrowdStrike“ postala je poznato ime iz pogrešnih razloga, nakon što je neuspješnim ažuriranjem softvera izazvala „pustoš“ širom svijeta, a taj „haos“ mogao bi podstaknuti i preispitivanje među investitorima i kupcima.
Među posljedicama ističu da su dionice te kompanije pale za više od 11 posto u petak, nakon što je tehnološkom greškom prekinut i poremećen rad u više industrija u svijetu – od zatvaranje javnih usluga, zaustavljanja letova do nemogućnosti emitovanja medijskih programa i drugih.
Za kompaniju „CrowdStrike“ navode da je prethodno dosegla tržišnu kapitalizaciju od oko 83 milijarde dolara i da je među najpopularnijim pružateljima usluga kibernetičke sigurnosti u svijetu, s blizu 30.000 pretplatnika širom svijeta. Kompanija je i softverska miljenica ulagača zbog svog rasta i visoke marže, a njezine su se dionice udvostručile u prošloj godini, prije pada u petak.
Analitičari smatraju da bi prekid rada mnogih sistema zbog (njihove) tehnološke greške mogao natjerati i kupce i investitore da preispitaju svoju zavisnost o kompaniji, otvarajući vrata potencijalnim konkurentima poput Palo Alto Networksa, čije su dionice u petak porasle za 1,7 posto, kao i SentinelOne-u, čije su skočile za 3,6 posto.
„Ovaj događaj je podsjetnik na to koliko su naši globalni računalni sistemi složeni i isprepleteni i koliko su osjetljivi na pogreške“, komentirao je viši softverski analitičar u kompaniji D.A. Davidson Gil Luria.
Iako većina kompanija zapravo nema alternativu Microsoftu, imaju alternative za sigurnost. To bi moglo natjerati mnoge firme da preispitaju koji sigurnosni proizvod koriste i trebaju li uvesti različite sigurnosne proizvode kako bi spriječili ove vrste ispada“, dodao je Luria.
IT stručnjaci u raznim kompanijama izrazili su nezadovoljstvo „CrowdStrike“-om, ali nisu otkrili planove da prestanu sarađivati s dobavljačem, dok su analitičari rekli da, iako su događaji od petka bili štetni za „CrowdStrike“, nisu predvidjeli da će konkurenti preuzeti veliki tržišni udio kao rezultat incidenta.
Izvršni direktor „CrowdStrike-a“ George Kurtz rekao je u objavi na platformi društvenih medija X da događaj nije bio sigurnosni incident ili sajber napad i da je „postavljen popravak“. Kasnije se izvinio zbog uticaja koji je izazvala kompanija
„Prekidi se događaju, a razmjeri ovdje imaju smisla, ali mislimo da će marljivo držanje i učinkovit odgovor CrowdStrikea biti od pomoći“, rekli su analitičari JP Morgana, prenose Agencije.
BONUS VIDEO:
NEUSPJEŠNO AŽURIRANJE SOFTVERA NAPRAVILO HAOS Evo kakve posljedice čekaju firmu koja je izazvala globalni IT problem appeared first on Aloonline.ba.
Izvor: ( aloonline.ba / TNTPortal.ba )