Neviđena drama i dva produžetka! Španjolska srušila Australiju za finale SP-a

Španija je u finalu SP-a u košarci. Španija je u polufinalu u uzbudljivoj i neizvjesnoj utakmici pobijedila Australiju 95:88 i u nedjelju će igrati za zlato protiv pobjednika iz susreta Francuska – Argentina.

Australija je cijelu utakmicu vodila, u nekim trenucima je imala i dvoznamenkastu prednost, ali je u finišu utakmice posve stala. Španjolci su se vratili i osam sekundi prije kraja Gasol je s linije bacanja prvi put u drugom poluvremenu doveo Furiju u prednost. Bio je tu sumnjiv faul Boguta. Dojma smo da su suci pogriješili i da je Australija grubo oštećena.

Najbolji igrač Australije, Patty Mills je izborio faul i pogodio je samo jedno bacanje. Ricky Rubio je s istekom sirene sa svoje polovice skoro pogodio.

Ušlo se u produžetak. Ušlo se u produžetak. Tamo nova drama. Mills je s dva bacanja donio prednost Australiji, a u 14 sekundi do kraja Španjolci su imali napad i Gasol je završio na liniji bacanja. Pogodio je oba, do kraja je ostalo samo pet sekundi, a Dellavedova je promašio šut za pobjedu. Ušlo se u drugi produžetak, a tamo je Furija bila nadmoćna. Rubio je sjajno razigravao suigrače, Clavert i Llul su pogađali, a obrana Španjolske je zaustavila izmorene Australce. Za finale SP-a.

Španjolcima je ovo druga medalja na svjetskim prvenstvima, a 2014. godine su bili prvaci.

Kod Španjolaca je briljirao Marc Gasol s 33 ubačaja, tri trice i 6 skokova, Ricky Rubio je dodao 19 poena, 12 asista i 7 skokova, a Sergio Lull je postigao 17 koševa i 4 trice. Australce je predvodio Patty Mills s 34 ubačaja, 4 trice, ali i 7 izgubljenih lopti, utakmicu karijere je odigrao igrač Pertha Nick Kay 816, 11 skokova), dok je veteran Andrew Bogut zabio 12 koševa i imao 9 skokova.

Australci su bolje otvorili utakmicu, dobili su s 16-10 drugu četvrtinu i na odmor otišli s prednošću od pet koševa (37-32). U 26. minuti australska prednost je dvoznamenkasta (50-39), a u zadnju četvrtinu ušlo se samo s četiri razlike za “Klokane”.

Tri pol minute prije kraja Lull dovodi Španjolce na minimalni zaostatak od 65-67, Mills iz tri slobodna bacanja povećava na 70-65, a Rubio i Gasol minutu i pol prije kraja smanjuju na 70-69. Lull promašuje tricu, a Mills na drugoj strani gubi loptu 28 sekundi prije kraja. U zadnjem napadu Španjolaca Lull promašuje, a Bogut radi prekršaj na Gasolu, koji devet sekundi prije sirene pogađa bacanja za vodstvo Španjolaca 71-70. Claver na pet sekundi dokraja radi prekršaj na MIllsu, koji pogađa samo jedno bacanje, a šut Rubya sa svoje strane igrališta završava na obruču i utakmica odlazi u produžetak.

I u dodatnom vremenu odigravala se drama – na 15 sekundi prije kraja Australci imaju napad,Gasol radi prekršaj na Millsu, a član Spursa pogađa oba bacanja za vodstvo Australaca 80-78. Pet sekundi do isteka vremena Gasol je na liniji slobodnih bacanja i opet je nepogrešiv za novo izjednačenje 80-80, a u zadnjem napadu Dellavedova promašuje za pobjedu.

U drugom produžetku s dvije trice Lulla Španjolci rade seriju 8-0, što umorni Australci više nisu mogli stići.