U četvrtak je u Novoj Biloj upriličena svečanost polaganja kamena temeljca za izgradnju 7. i 8. lamele Hrvatske bolnice „Dr. fra Mato Nikolić“, čime je i službeno označen početak nove faze infrastrukturnog razvoja ovog važnog zdravstvenog centra.
Ugovor o izgradnji vrijedan gotovo 6 milijuna konvertibilnih maraka, prethodno su potpisali ravnatelj bolnice dr. Mladen Čuturić te predstavnici izvođača konzorcija koji čine renomirane domaće kompanije Tikop, Vlašić gradnja, Maks i Air Vit.


„Izgradnjom 7. i 8. lamele Hrvatska bolnica ‘Dr. fra Mato Nikolić’ nastavlja se širiti i modernizirati, kako bi odgovorila na rastuće potrebe naših pacijenata i zajednice. Ove lamele nisu samo dodatni kvadrati one su preduvjet za nove specijalističke usluge, proširenje postojećih kapaciteta i značajno poboljšanje uvjeta rada našeg medicinskog osoblja. Vjerujemo da zdravstvo mora biti temeljno pravo, a ne privilegij, i upravo zato ulažemo u sustavan razvoj infrastrukture,“ istaknuo je ravnatelj Čuturić tom prigodom.



Svečanosti su nazočili brojni liječnici i djelatnici bolnice, predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti predvođeni predsjednikom HNS-a dr. Draganom Čovićem te gosti iz Republike Hrvatske, među kojima i državni tajnik u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas. Prisutnima su se, uz ravnatelja Čuturića, obratili i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH dr. Čović, državni tajnik Zvonko Milas te kantonalni ministar zdravstva i socijalne politike Anto Matić.



„Današnje polaganje kamena temeljca nije samo graditeljski čin, već simbol naše odgovornosti prema prošlosti i zalog za budućnost. Ulažemo u kvalitetniju skrb, bolje uvjete za djelatnike i stvaramo prostor za znanje i trajno sjećanje.“ poručio je ministar zdravstva i socijalne politike u Vladi KSB dr. Ante Matić.


U svojemu obraćanju dr. Čović je naglasio zajedništvo naroda koje je vidljivo i kroz ovaj, kako je naveo strateški projekt, ne samo za Središnju Bosnu nego i za cijelu Bosnu i Hercegovinu.


Izgradnja novih lamela predstavlja značajan korak u daljnjoj modernizaciji ustanove koja već desetljećima igra ključnu ulogu u pružanju zdravstvene zaštite stanovništvu Lašvanske doline i šire regije.
”U zahvalu Bogu i narodu – neka ova bolnica i dalje bude mjesto služenja zdravlju i životu.”
17. srpnja 2025. NOVA BILA
Objava Nova stranica razvoja bolnice u Novoj Biloj: Položen kamen temeljac za izgradnju 7. i 8. lamele pojavila se prvi puta na Radio Vitez.




