Jedan od potencijalnih problema sa djecom je što ne pokazuju brzo znakove toplotnog stresa kao odrasli. Stoga je važno obratiti pažnju na njihovo ponašanje kako bi se prepoznali simptomi toplotnog stresa, koji se ponekad mogu manifestovati umorom bebe ili pojačanom uznemirenošću.
Kada su visoke temperature, važno je da djeca ne nose usku odjeću, da prostor u kojem borave nije previše rashlađen, da ventilator nije usmjeren prema njihovoj glavi, da se ne ostavljaju sami u zatvorenim kolima i da njihova sjedišta nisu prekrivena peškirom ili ćebetom.
Znaci toplotnog stresa kod djece
Često nema jasnih znakova toplotnog stresa – bebe mogu djelovati umorno ili više uznemireno nego inače. Ostali znakovi mogu uključivati suhu kožu i sluzokože, odbijanje unosa tečnosti, rijetku promjenu pelena i meko udubljenje dijela bebine glave na tjemenu.
– Ukoliko primijetite bilo koji od ovih znakova, odmah kontaktirajte ljekara – savjetuju stručnjaci Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
Kao i odrasli, djeca bi trebala nositi pamučnu odjeću svijetlih boja koja nije tijesna tokom visokih temperatura.
– Bebama je dovoljno nositi pelenu i košuljicu bez rukava – kažu u “Batutu”.
Ishrana i unos tečnosti
Bebe i mala djeca neće vam reći da su žedni, stoga je važno redovno im nuditi vodu. Najbolje piće je voda, izbjegavajte davanje zašećerenih sokova ili gaziranih bezalkoholnih pića.
Bebe koje sisaju tokom toplotnih talasa možda će trebati dodatne podoje. Između podoja, možete im ponuditi vodu u kašičici. Djeca starija od godinu dana mogu jesti komade zaleđenog voća poput lubenice kako bi unijeli dodatnu tečnost i rashladili se.
Prostorije u kojima djeca borave treba redovno provjetravati, najbolje u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima. U najtoplijem dijelu dana prozore treba zatvoriti, spustiti roletne kako bi se stvorila ugodna hladovina u stanu.
– Ako koristite klima uređaj ili ventilator, nikada ih ne usmjeravajte direktno prema bebi ili djetetu. Temperatura u prostoriji ne bi trebala biti ispod 24 stepena – savjetuju iz Instituta “Batut”.
Izlaganje Suncu
Izbjegavajte izvođenje beba i djece napolje za vrijeme toplotnih talasa. Ako ih ipak vodite van, radite to samo u ranim jutarnjim ili večernjim satima, držite bebe u hladovini i izbjegavajte boravak na otvorenom u najtoplijem dijelu dana.
Kada boravite napolju, važno je zaštititi bebe i djecu od Sunca pamučnom, širokom odjećom svijetlih boja, šeširom i kremom sa zaštitnim UV faktorom.
Putovanje sa djecom
Ako planirate putovanje, krenite ranim jutarnjim satima, zaštitite prozorska stakla kola tamnim folijama ili zastorima, ne prekrivajte sjedište za bebu peškirom ili ćebetom i ne ostavljajte djecu sama u zatvorenim kolima.
Tokom putovanja pravite česte pauze i osigurajte im dovoljan unos vode.
BONUS VIDEO:
Objava
RODITELJI NA OVE SIMPTOME OBRATITE PAŽNJU Narednih dana nas očekuju visoke temperature, a to može stvoriti problem kod djece
pojavila se prva na Aloonline.ba.
Izvor: ( aloonline.ba / TNTPortal.ba )