Podrška malim herojima na Međunarodni dan djece oboljele od raka

Danas je Međunarodni dan djece koja su oboljela od raka. Udruženje “Srce za djecu oboljelu od raka” i ove godine obilježava 15. februar.

Udruženje Srce za djecu oboljelu od raka i ove godine obilježava najbitniji dan u godini 15. februar – Međunarodni dan djece oboljele i liječene od raka.

Svrha je prije svega da se podigne svijest o pedijatrijskom kanceru, ali i da se ukaže na probleme i potrebe djece oboljele od raka i njihovih porodica.U slučaju pravovremenog liječenja, od raka se izliječi od 70 do 90 odsto djece. S druge strane, porazan je podatak da svake tri minute jedno dijete u svijetu umre od raka.

Fokus ovogodišnjeg 15. februara je važnost rješavanja problema bolovanja roditelja djece oboljele od malignih bolesti te obnavljanja inicijative na istu temu, koja će biti upućena prema Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.

U sklopu obilježavanja 15.februara planirana je online konferencija na ovu temu.

Ravnopravan pristup liječenju za svu oboljelu djecu
Međunarodni dan djece oboljele od raka, obilježava se 15. februara/veljače svake godine u cilju podizanja svijesti o problemima sa kojima se suočavaju djeca i adolescenti oboljeli od raka. Ovim danom se naglašava potreba za ravnopravnijim pristupom liječenju i njezi za svu djecu oboljelu od raka.

Simbol borbe protiv raka među djecom je zlatna vrpca, kojom se želi ukazati koliko je dragocjen dječiji život te nas podsjetiti na hrabre mališane koji se svakodnevno bore protiv malignih oboljenja.

Trenutno je u toku trogodišnja kampanja Međunarodni dan djece oboljele od raka (2021-2023), koja je posebno usmjerena na podršku djeci i adolescentima oboljelim od raka, njihovoj hrabrosti i otpornosti.

Logo kampanje je u formi drveta života čiju krošnju čine otisci dječijih ruku. Otiscima se predstavljaju stope preživljavanja djece oboljele od raka na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou.

Drvo života je univerzalni simbol rasta i obnove, kojim se šalje poruka da je rak u djetinjstvu izlječiv, ako zajednički djelujemo kompetentno, adekvatno, pravovremeno i odlučno. Slogan obilježavanja ovog važnog datuma, ove godine je „Bolje preživljavanje“.

„Bolje preživljavanje“ je ostvarivo #krozsveruke.
Korijeni drveta, koji označava simbol zajedničkog angažovanja na prevenciji, tretmanu u unapređenju kvaliteta života djece oboljele od raka će predstavljati ključne elemente „Boljeg preživljavanja“ na sljedeći način:

  • Odgovorna politika Vlade
  • Pravovremena i tačna dijagnoza
  • Efikasan tretman
  • Multidisciplinarna njega
  • Palijativno i podržavajuće zbrinjavanje
  • Porodična podrška
  • Kvalifikovana radna snaga
  • Dostupni i pristupačni neophodni lijekovi
  • Ragistar karcinoma
  • Rehabilitacija i reintegracija

Rak je vodeći uzrok smrti djece i adolescenata u cijelom svijetu. Oko 400.000 djece u dobi od 0-19 godina dobije dijagnozu raka svake godine u cijelom svijetu.

Najčešća maligna oboljenja kod djece su leukemija, karcinom mozga, limfomi i solidni tumori poput neuroblastoma i Wilmsovog tumora.

Leukemije čine trećinu svih malignih oboljenja kod djece.

Stopa preživljavanja ovisi o regiji, s 80% preživljavanja u većini zemalja s visokim dohotkom, ali samo 20% u zemljama s niskim dohotkom.

U svijetu svake 3 minute jedno dijete umre od raka!

Cilj Svjetske inicijative za borbu protiv raka u djetinjstvu je eliminirati svu bol i patnju djece koja se bore protiv raka i postići najmanje 60% preživljavanja za svu djecu s dijagnozom raka diljem svijeta do 2030. godine.

To predstavlja približno udvostručenje trenutne stope izlječenja i spasit će dodatnih milijun dječijih života tokom sljedećeg desetljeća, navode iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU