Sjedeća odbojka: Jusufović MVP, Delalić u idealnom timu SP-a u Sarajevu

Bosanskohercegovački reprezentativac Ermin Jusufović izabran je za najkorisnijeg igrača – MVP 13. svjetskog prvenstva u sjedećoj odbojci koje je večeras završeno u Sarajevu.

Četrdesetjednogodišnji član SKISO Sinovi Bosne iz Lukavca bio je jedan od nosilaca igre bosanskohercegovačkog tiima, koji je na ovom takmičenju osvojio srebrenu medalju.

Kapiten bh. tima Sabahudin Delalić, član SDI Spid iz Sarajeva izabran je u idealni tim prvenstva.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci osvojila je srebrenu medalju na 13. svjetskom prvenstvu u Sarajevu.

Odbojkaši BiH večeras su u finalnom susretu u Areni hotela Hills poraženi od najvećeg rivala selekcije Irana sa 3:0 (27:25, 32:30, 25:12).

Irancima je to bila osma titula svjetskog prvaka, dok je bh. tim ostao na tri trofeja, nakon što je šest puta igrao u finalnim susretima.

Izabranici selektora Ifeta Mahmutovića propustili su veliku priliku da iznenade favorizirane Irance. Nakon velike borbe u prva dva seta nisu uspjeli da realizuju prednost i povedu. U prvom setu propustili su dvije set lopte, a u drugom čak pet. U odlučujućim trenucima Iranci su imali više sreće i prisebnosti i zasluženo poveli sa 2:0. U trećem setu uslijedio je veliki pad bh. tima, koji je uspio osvojiti samo 12 poena.

Prije finalnog duela, obje ekipe u dosadašnjem toku prvenstva ostvarile su sve pobjede, s tim što Iran nije izgubio nijedan set, dok je bh. selekcija u meču s Amerikom izgubila jedan.

U grupnoj fazi izabranici Ifeta Mahmutovića igrali su protiv Srbije (3:0), Amerike (3:1), te Japana (3:0). U nastavku takmičenja ostvarene su pobjede protiv Hrvatske (3:0), Kazahstana (3:0), te Egipta (3:0) u polufinalu. Sa druge strane Iran je u grupnoj fazi slavio protiv Iraka, Kazahstana i Hrvatske, dok su u nastavku takmičenja pobijedio Japan, Ameriku, te reprezentaciju Brazila.

Boje reprezentacije BiH na SP-u branili su: kapiten Sabahudin Delalić, Asim Medić, Ismet Godinjak, Adnan Manko, Stevan Crnobrnja, Armin Šehić, Mirzet Duran, Nizam Čančar, Ermin Jusufović, Dževad Hamzić, Jasmin Brkić, Safet Alibašić, Edin Đino i Asmir Mrkaljević.

U stručnom štabu su uz selektora Ifeta Mahmutovića bili su pomoćnici Ejub Mehmedović i Nedžad Salkić, doktor Semin Bećirbegović, ekonom Dževad Šabeta, fizioterapeuti Miodrag Ranđelović i Elvir Brdarić, te statističar Eldar Hamzić.

Za 25 godina odbojkaši BiH ukupno su osvojili 24 odličja na najvećim međunarodnim takmičenjima -Paraolimpijskim igrama, svjetskim i evropskim prvenstvima. Pored tri titule svjetskog prvaka, ekipa BiH vlasnik je dva paraolimpijska zlata, te deset titula evropskog prvaka.

Bronzanu medalju osvojili su odbojkaši Brazila, koji su u susretu za treće mjesto bili bolji do Egipta sa 3:1.

Inače prvenstvo u Sarajevu po mnogima je najbolje organizovano ikada. Pojedinci su čak isticali da je organizacija ovog takmičenja u rangu Paraolimpijskih igara. U glavni grad Bosne i Hercegovine doputovalo je 29 timova iz 20 zemalja.