Španjolskoj zlato na EP-u u rukometu

Rukometaši Španjolske postali su prvaci Europe nakon što su u finalu u Stockholmu pobijedili reprezentaciju Hrvatske sa 22-20.

Hrvatski rukometaši niti u svom trećem finalu na europskim prvenstvima nisu uspjeli osvojiti zlato, jedinu veliku medalju koja im nedostaje. Do sada su dva puta igrali u finalima – 2008. i 2010., ali su oba puta poraženi. U Norveškoj su izgubili od Danske, a dvije godine kasnije u Austriji od Francuske.

Ovoga puta ‘Kaubojima’ su presudili Španjolci, koji su tako postali prvi koji su obranili europsko zlato nakon Šveđana koji jedini imaju tri krune u nizu (1998., 2000., 2002.).

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu, povela je 3-1, pa 8-6 i 9-7. U 19. minuti ‘Kauboji’ su imali i tri gola viška (10-7), ali u posljednjih 10 minuta upali su u krizu i do kraja poluvremena zabili smo samo jedan pogodak, a primili pet za španjolskih 12-11 na poluvremenu.

U prvom poluvremenu hrvatski vratari Marin Šego i Matej Ašanin imali su svega dvije obrane, dok je njihov kolega na suparničkoj strani Gonzalo Perez de Vargas sakupio šest. U prvih pet minuta nastavka Španjolska je pobjegla na +4 (16-12). Međutim, Hrvatska se uspjela vratiti. U 49. minuti je uspjela izjednačiti na 18-18, a šest minuta prije kraja i povesti 19-18. Španjolska je minutu i pol povela 21-20, a kada je Dušebajev zabio za 22-20, 25 sekundi prije kraja, bilo je gotovo.

Španjolsku su do zlata predvodili Aleix Gomez Abello s pet i Jorge Paqueda s tri gola, dok je Gonzalo Perez de Vargas imao osam obrana. Kod Hrvatske najefikasniji su bili Domagoj Duvnjak s pet i Igor Karačić s četiri gola.

U susretu za broncu Norveška je u subotu pobijedila Sloveniju sa 28-20 osvojivši svoju prvu medalju na europskim prvenstvima.