Što prije formirati vlast na svim nivoima u BiH

Nakon okončanja sastanka Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira  (PIC) visoki predstavnik Valentin Inzko i prvi zamjenik visokog predstavnika Michael Scanlan izjavili su da se Ruska Federacija nije mogla pridruži komunikeu odnosno donesenim zaključcima, među kojima je taj da se što prije formira vlast na svim nivoima u Bosni i Hercegovini.

Videoprilog Nejre Biberović Vila (Federacija danas)

“Stranke koje čine većine još nisu riješile svoje nesuglasice i imenovale vlasti. U nedostatku novih izvršnih vlasti na državnom i federalnom nivou ni parlamenti na tim nivoima nisu profunkcionisali. Nije bilo znakova fleksibilnosti ni na jednoj strani koji bi pokazali da je moguće uskoro riješiti taj zastoj”, izjavio je Inzko na pres-konferenciji nakon dvodnevnog zasjedanja Upravnog odbora PIC-a.

Vrijeme ne treba usmjeriti na, kako je rekao, interne političke trke, već na nizak stepen povjerenja u pravosuđe. To je, po njegovim riječima, jedan od ključnih razloga što je jedan broj građana odlučio zauvijek napustiti BiH.

“Najnovija afera sa Visokim sudskim i tužilačkim vijećem (VSTV-om) BiH dodatno je naglasila ovaj problem i potvrdila potrebu za hitnim provođenjem suštinskim reformi. Organi vlasti moraju raditi na ponovnoj uspostavi vladavine prava u BiH i vraćanju povjerenja javnosti u institucije. Prvi korak bila bi revizija zakona o VSTV-a kako bi se rad Vijeća uredio na način kojim se garantira profesionalnost, odgovornosti i najviši standardi”, kazao je Inzko.

Naglasio je također da treba staviti tačku na pitanje rezervnog sastava policije, što je rezultiralo po mišljenju PIC-a “negativnom spiralom nepovjerenja u BiH, a pažnju bi trebalo usmjeriti na poboljšanju korodinaciju i ponovnu izgradnju povjerenja”. 

Prvi zamjenik visokog predstavnika Michael Scanlan je dodao da su politički direktori naglasili da je jedno od ključnih pitanja da se što prije provedu preporuke Odjela za demokratiju i ljudska prava OSCE-a.

“To je zadatak koji bi se mogao odmah riješiti ako parlament formira svoje komisije. Lokalni izbori su okončani prije 16 mjeseci tako da sada treba djelovati. Povjerenje u izborni proces je u interesu svih stranaka i osnova za dobro upravljanje. Krajnje je vrijeme da se održe lokalni izbori u Mostaru kao jedinstvenom gradu”, poručio je Scanlan.

Primjetno je, kako navodi, da Parlamentarna skupština BiH nije zasjedala posljednjih šest mjeseci, navodeći da se od svake osobe u BiH, koja prima platu, očekuje da radi.

“Svi nivoi vlasti moraju jačati saradnju sa svim narodima BiH i izbjegavati nacionalističku retoriku koja vodi ka podjelama. Građani BiH glasaju tako što odlaze iz zemlje, a odlika dobrog upravljanja je da se unaprijedi stabilnost u cijeloj zemlji kako bi se spriječili ti odlasci”, zaključio je Scanlan.

Komunike UO PIC-a

Politički direktori Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (Peace Implementation Council – PIC) sastali su se u Sarajevu 17. i 18. juna kako bi razmotrili stanje provedbe Općeg okvirnog sporazuma za mir (GFAP), koji i dalje predstavlja temelj za stabilnu, sigurnu i prosperitetnu Bosnu i Hercegovinu (BiH).

Komunike UO Vijeća za provedbu mira Fena prenosi u cjelosti:

Upravni odbor PIC-a podsjetio je sve strane na obavezu da u potpunosti poštuju Mirovni sporazum, sve njegove anekse i odluke visokog predstavnika. Još jednom je potvrdio neupitno opredjeljenje za teritorijalni integritet i temeljnu strukturu BiH kao jedinstvene i suverene države, koja se sastoji od dva entiteta.

Ponovljen je stav da entiteti nemaju pravo na otcjepljenje od BiH i da oni pravno postoje samo na osnovu Ustava BiH. Upravni odbor je podsjetio vlasti u BiH da je Ustav BiH sastavni dio Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obavezujuće i moraju se provoditi. Još jednom je potvrđena puna podrška visokom predstavniku u osiguranju punog poštivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i provedbi njegovog mandata u skladu sa Aneksom 10 i relevantnim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, što ostaje nepromijenjeno.

Podvučeno je da međunarodna zajednica i dalje zadržava neophodne instrumente za osiguranje provedbe Općeg okvirnog sporazuma za mir. Upravni odbor PIC-a je naglasio potrebu da se program 5+2 u potpunosti provede, što je i dalje uvjet za zatvaranje Ureda visokog predstavnika.

Upravni odbor PIC-a je pozdravio objavljivanje Mišljenja Evropske komisije o aplikaciji Bosne i Hercegovine za članstvo u EU u kojem se preporučuje da Bosna i Hercegovina napravi  suštinske promjene i unaprijedi svoj zakonodavni i institucionalni okvir i navode se sveobuhvatne preporuke sa ključnim prioritetima za buduće reforme koje će pomoći da BiH dosegne stepen na kojem joj više neće biti potrebna međunarodna supervizija.

Upravni odbor PIC-a je sa istinskim žaljenjem konstatirao da, nakon što je od općih izbora, održanih u oktobru 2018. godine, proteklo više od osam mjeseci, još uvijek nisu formirani odgovarajući organi vlasti na državnom nivou, na nivou Federacije BiH i u nekoliko kantona u Federaciji BiH. Zbog toga se kasni s provedbom demokratske volje građana BiH i onemogućava se provođenje neophodnih reformi.

Upravni odbor PIC-a se sastao sa Zajedničkim kolegijem Parlamentarne skupštine BiH kako bi se upoznao sa prioritetima novoformiranih organa vlasti i potaknuo ih da zajednički rade na provedbi reformi potrebnih za osiguranje boljeg života za građane BiH.

Upravni odbor PIC-a je osudio činjenicu da je i nakon općih izbora 2018. godine nastavljeno sa neodgovornom retorikom kojom se produbljuju podjele i sa političkim potezima, uključujući i osporavanje teritorijalnog integriteta BiH i državnih institucija, kao što su pozivanje na otcjepljenje, zagovaranje podjele BiH na tri teritorijalne jedinice i najavljivanje namjere da se ospori naziv entiteta Republika Srpska (RS). Takve inicijative i izjave dovele su do ozbiljnog urušavanja uzajamnog povjerenja i saradnje među ključnim akterima i one nemaju podršku Upravnog odbora PIC-a. Nadalje, putem takvih inicijativa i izjava stvara se osjećaj nestabilnosti koji obeshrabruje strane ulagače i ubrzava odlazak građana iz BiH u potrazi za sigurnošću i vladavinom prava.

Upravni odbor PIC-a smatra da potpuna saradnja sa Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove (MRMKS) uključuje i poštivanje presuda koje su donijeli Haški tribunal i ovaj mehanizam. U tom kontekstu, Upravni odbor osuđuje odluku Vlade RS o uspostavi Komisije za Srebrenicu i slične revizionističke izjave date u kontekstu ovog pitanja. Upravni odbor PIC-a podsjetio je da su dešavanja u Srebrenici u periodu od 10. do 19. jula 1995. godine nesumnjivo kvalificirana kao genocid u presudama međunarodnih sudova, a i sudova u BiH.

Upravni odbor PIC-a je pozvao organe vlasti u cijeloj BiH da usklade svoje zakone o javnom okupljanju sa međunarodnim standardima. Konkretnije, Upravni odbor PIC-a je osudio aktivnosti koje su poduzete u RS kako bi se dodatno ograničile demokratske slobode, kao što su pravo na slobodu govora i mirno okupljanje.

Uz to, aktivnosti usmjerene na formiranje rezervnog sastava policije rezultirale su negativnom spiralom nepovjerenja u BiH. Umjesto ovakvih poteza, organi vlasti na državnom, entitetskom i kantonalnom nivou trebali bi raditi na poboljšanju saradnje u oblasti provođenja zakona i osigurati da postojeće policijske snage imaju na raspolaganju adekvatne resurse i odgovarajuću obuku kako bi mogli rješavati niz izazova s kojima se suočava BiH i njeni građani, uključujući i pitanje migracija.

Upravni odbor PIC-a je dobio informacije o najnovijim zabrinjavajućim dešavanjima u okviru Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), što potvrđuje potrebu za hitnim provođenjem suštinskih reformi.

Članice NATO-a iz Upravnog odbora PIC-a i Japan pozdravili su priliku da organi vlasti Bosne i Hercegovine predaju svoj prvi Godišnji nacionalni plan (Annual National Program – ANP), instrument koji je lokalno osmišljen, a koji će dalje pomoći BiH da unaprijedi svoje odbrambene kapacitete, u korist svih građana BiH.

Upravni odbor PIC-a apelirao je na političke i institucionalne lidere BiH na odgovarajućim nivoima vlasti da:

– Unaprijede dijalog i saradnju između zajednica te podstaknu razvoj okruženja koje nije opterećeno nacionalističkom retorikom podjela. Jačaju okruženje koje pogoduje stabilnosti i napretku, uključujući poduzimanje konkretnih koraka na najvišem političkom nivou ka postizanju stvarnog pomirenja u cijeloj zemlji. Podrže napore lokalnih vlasti i zajednica u tom smislu.

– Okončaju formiranje parlamentarnih i izvršnih organa na svim nivoima bez daljeg odlaganja. Prestanu blokirati, odnosno opstruirati provođenje izbornih rezultata zbog uskih stranačkih interesa, čime drže taocima budućnost zemlje i njenih građana. Što prije uspostave parlametnarne komisije, kako bi Parlamentarna skupština BiH mogla početi da vrši svoju zakonodavnu funkciju.

– Jasno i aktivno dokažu svoje deklarirano opredjeljenje za integraciju zemlje u EU, tako što će poduzeti neodložne i konkretne korake ka provođenju ključnih prioriteta i reformi navedenih u mišljenju Evropske komisije u oblasti vladavine prava, temeljnih prava, reforme javne uprave, kao i demokratije i funkcionalnosti. To su osnove na temelju kojih će zemlje članice EU donijeti odluku u vezi sa sljedećim koracima BiH na putu integracije u EU, u skladu sa težnjama njenih građana.

– Suzdrže se od svake dalje retorike podjela i nacionalizma. Osiguraju da se temeljna prava svih građana jednako štite u cijeloj zemlji.

– Suzdrže se od podrivanja institucija na državnom nivou. Podrže te institucije i rade na jačanju njihove funkcionalnosti, unutarnje kohezije i osiguranja resursa. Oružane snage BiH su jedina odbrambena struktura ove zemlje i kao takva uživa punu podršku Upravnog odbora PIC-a.

– Značajno pojačaju napore na poboljšanju vjerodostojnosti i transparentnosti izbornog procesa tako što će implementirati temeljne promjene izbornog zakona koje su preporučili Ured za demokratske institucije i ljudska prava OSCE-a (ODIHR) i Grupa država protiv korupcije (GRECO) te razmotriti druge neophodne izmjene. Usvoje te izmjene što prije, kako bi se osiguralo da se one mogu blagovremeno primijeniti na lokalne izbore 2020. godine.

– Prioritetno riješe dugogodišnji izborni zastoj u Mostaru kako bi se građanima omogućilo da glasaju na općinskim izborima 2020. godine, bez uslovljavanja drugim pitanjima i uz očuvanje Mostara kao jedinstvenoga grada.

– Provedu odluku iz predmeta Sejdić-Finci i slične odluke Evropskog suda za ljudska prava, te se suzdrže od poduzimanja zakonodavnih ili političkih koraka koji bi otežali provedbu tih odluka.

– Imajući na umu da je oblast migracija u isključivoj nadležnosti države BiH, da zajedno, između ostalog i kroz značajno bolju saradnju i komunikaciju, rade na rješavanju problema u vezi sa migracijom u cijeloj zemlji. Upravni odbor PIC-a poziva Ministarstvo sigurnosti BiH da ubrza napore na koordinaciji između agencija za provođenje zakona u cijeloj BiH, od kojih se očekuje da sarađuju kako bi odgovorili na sigurnosne izazove koje donosi ovo pitanje.

– Podrže vladavinu prava na svim nivoima vlasti u BiH, osobito jačanjem institucija odgovornih za borbu protiv korupcije i sprečavanje i borbu protiv terorizma. Suzdrže se od podrivanja pravosudnih institucija na svim nivoima, i provode njihove odluke.

– Izmijene Zakon o visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) da bi se funkcioniranje Vijeća uredilo na način koji garantira profesionalnost i odgovornost svih njegovih članova. Strukturalne izmjene u skladu sa preporukama EU su neophodne da bi se uredilo imenovanje, ocjena i disciplinske procedure kako bi se povratilo povjerenje javnosti u tu instituciju. Upravni odbor PIC-a također poziva Vijeće da hitno završi proces preostalih imenovanja.

– Ojačaju fiskalnu stabilnost i ubrzaju ekonomske i socijalne reforme. Nivo siromaštva, nezaposlenosti i odlazaka iz zemlje ne doprinosi ukupnoj stabilnosti i zahtijeva neodložne ciljane mjere, uključujući i održive javne investicije.

– Osiguraju slobodu i nezavisnost medija, i podrže profesionalne i odgovorne medije. Javni emiteri treba da omoguće jednak pristup svim političkim strankama, kao i otvorene debate između različitih gledišta, te im treba dodijeliti stabilan i nezavisan izvor finansiranja.

Upravni odbor PIC-a održat će sljedeći sastanak 3. i 4. decembra 2019. godine.

Ruska Federacija se ne slaže s ovim Komunikeom, navodi se u saopćenju OHR-a.

Ambasada Rusije: Nismo se pridružili komunikeu, pristrasan je i jednosmjeran

Ambasada Rusije smatra da je kominike objavljen nakon sastanka političkih direktora zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira pristrasan i jednosmjeran.

“Nismo se pridružili kominikeu nakon sastanka održanog 17.-18. juna političkih direktora zemalja članica Upravnog odbora. Nažalost, dokument je pristrasan i jednosmjeran, ne odražava stvarnu situaciju u zemlji, ne pokriva aktuelne probleme i u suštini ne doprinosi jačanju međuetničkog pomirenja i konstruktivnog dijaloga, traženju kompromisa za unutrašnja bosanskohercegovačka pitanja.

Ubijeđeni smo da je prioritetan zadatak – završetak suviše odugovlačenog procesa formiranja Vijeća ministara BiH na osnovu rezultata općih izbora bez ikakvih vještačkih uslovljavanja. Upravo ovo bi omogućilo nastavak socijalnih i ekonomskih reformi u zemlji radi poboljšanja kvaliteta života svih njenih naroda, olakšavanje funkcionisanja drugih organa vlasti”, stav je ruske ambasade u Sarajevu.

Ambasada je pozvala sve strane na fokusiranje ka zajedničkoj agendi, suzdržanost od neodgovorne retorike, na međusobno poštivanje zakonitih interesa te na okretanje ka izgradnji povjerljivih odnosa i saradnje zasnovane na uzajamnom poštovanju u skladu s principima Opšteg okvirnog mirovnog sporazuma.

“Kao država garant Opšteg okvirnog mirovnog sporazuma, insistiramo na dosljednom poštovanju propisanih u dejtonskim dokumentima ustavnih temelja kojim se regulišu prava i nadležnosti tri konstitutivna naroda i dva entiteta Bosne i Hercegovine koji nemaju alternativu.

Smatramo da su neosnovani napadi na pravosudne organe Bosne i Hercegovine, do kojih je došlo u zadnje vrijeme i koji su se našli i u tekstu kominikea, neprihvatljivi. Ovim institucijama treba da budu obezbijeđeni uslovi za nezavisan, profesionalan i efikasan rad kako bi mogli da ispunjavaju svoje obaveze bez ikakvog vanjskog uplitanja i pritiska, uključujući i od međunarodne zajednice”, navodi ruska ambasada.

Izražava žaljenje što se nastavlja erozija jedinstva međunarodne zajednice o bosanskohercegovačkim pitanjima i gubi konstruktivan i nepristrasan pristup prema njima.

Pokušaji vraćanja suverene Bosne i Hercegovine pod vanjsko upravljanje nemaju perspektive i koče proces stabilizacije u zemlji, dodaje ruska ambasada i naglašava da je neophodan nastavak djelovanja ka što skorijem zatvaranju Ureda visokog predstavnika u BiH.

Upravni odbor PIC-a održat će sljedeći sastanak 3. i 4. decembra 2019. godine.

federalna.ba

Objavi oglas za posao
MOŽDA VAS ZANIMA
DRUGI UPRAVO ČITAJU